Yritysprofiili

Petori Oy

Petori Oy:n kotipaikka on Kangasala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2013-03-06. Toimiala on muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €119,739 ja liikevoitto -€2,130.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2533982-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2533982-8
Toimiala
Muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus
Kunta
Kangasala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2013-03-06
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2013-02-20
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Rantamäentie 6, 36240, Kangasala

Tietoa yrityksestä Petori Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Petori Oy:n sijaintipaikkakunta on Kangasala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2013-03-06. Toimiala on muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €119,739 ja liikevoitto -€2,130. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €119,739 sekä tilikauden tulokseksi -€730. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -18.5%, liikevoittoprosentti -1.8% ja omavaraisuusaste +75.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-18.5%
Liikevoittoprosentti-1.8%
Omavaraisuusaste75.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€798Edellinen: €1,578
Inventory€1,000Edellinen: €1,000
Rahat ja pankkisaamiset€45,507Edellinen: €35,339
Edellisten tilikausien voitto/tappio€70,579Edellinen: €47,821
Oma pääoma€72,349Edellinen: €79,216
Velat€23,780Edellinen: €25,370
Vaihtuvat vastaavat€57,345Edellinen: €58,074
Current liabilities€23,780Edellinen: €25,370
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€146,978
2024-12-31
€119,739
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€36,146
2024-12-31
-€2,130
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€28,895
2024-12-31
-€730
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€104,585
2024-12-31
€96,129
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
94/100 · Laskussa
75.3 %2024-12-31: 75.7 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
65/100 · Nousussa
1.96x2024-12-31: 1.43x
Liikevoitto-%Heikko
46/100 · Laskussa
-1.8 %2024-12-31: 24.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste75.7 %75.3 %
Maksuvalmius1.43x1.96x
Liikevoitto-%24.3 %-1.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2533982-8
ALV-tunnusFI25339828
EU-tunnusFIFPRO.2533982-8
KuntaKangasala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2013-02-15Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2013-02-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2013-03-06Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2013-03-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2026-02-09Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaPetori Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-01
Mallin pistemäärä69/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
290 verrokkia
Omavaraisuus70%
Parempi kuin 70 % verrokeista
Kannattavuus24%
Heikompi kuin 76 % verrokeista
Maksuvalmius78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu14%
Heikompi kuin 86 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika57 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika51 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-10-01 16.4369/100 · v0.14
B1 → B1 · +1 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1568/100 · v0.14
B1 → B1 · +7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1461/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-01
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
64/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 13 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
78/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

13 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-26

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-06.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Petori Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.