Yritysprofiili

Peurametsä Oy

Peurametsä Oy:n kotipaikka on Hyvinkää. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-04-09. Toimiala on metsästys ja sitä palveleva toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-07-31 liikevaihto oli €119,475 ja liikevoitto €61,581.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3202286-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3202286-1
Toimiala
Metsästys ja sitä palveleva toiminta
Kunta
Hyvinkää
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-04-09
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-04-06
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Lakkimäentie 127, 05720, Hyvinkää

Tietoa yrityksestä Peurametsä Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Peurametsä Oy:n sijaintipaikkakunta on Hyvinkää. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-04-09. Toimiala on metsästys ja sitä palveleva toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-07-31 liikevaihto oli €119,475 ja liikevoitto €61,581. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-07-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €119,475 sekä tilikauden tulokseksi €49,204. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -5.4%, liikevoittoprosentti +51.5% ja omavaraisuusaste +42.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-07-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-5.4%
Liikevoittoprosentti51.5%
Omavaraisuusaste42.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€17,382Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€44,091Edellinen: €9,552
Advances received€31,873Edellinen: €32,258
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€23,953Edellinen: €56,478
Oma pääoma€25,251Edellinen: €66,047
Velat€34,732Edellinen: €32,258
Vaihtuvat vastaavat€48,022Edellinen: €32,058
Current liabilities€34,732Edellinen: €32,258
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€161,788
2023-07-31
€126,349
2024-07-31
€119,475
2025-07-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€54,980
2023-07-31
€12,243
2024-07-31
€61,581
2025-07-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€44,042
2023-07-31
€9,569
2024-07-31
€49,204
2025-07-31
Varat -kehitys3 kautta
€121,722
2023-07-31
€98,305
2024-07-31
€59,983
2025-07-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
89.8 %2024-07-31: 100.0 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
42/100 · Nousussa
1.27x2024-07-31: 0.30x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
45.0 %2024-07-31: 9.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-07-312024-07-312025-07-31
Omavaraisuusaste83.7 %100.0 %89.8 %
Maksuvalmius1.48x0.30x1.27x
Liikevoitto-%34.0 %9.7 %45.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3202286-1
ALV-tunnusFI32022861
EU-tunnusFIFPRO.3202286-1
KuntaHyvinkää
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-04-06Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-04-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2021-04-09Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-04-09Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväPeurametsä Oy
Luokitus nousiB2 → A3 · uusi analyysi 2026-09-18
Mallin pistemäärä78/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusVaihteleva
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
274 verrokkia
Omavaraisuus85%
Parempi kuin 85 % verrokeista
Kannattavuus92%
Parempi kuin 92 % verrokeista
Maksuvalmius67%
Parempi kuin 67 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu23%
Heikompi kuin 77 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika154 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika120 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-09-18 17.2078/100 · v0.14
B2 → A3 · +20 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-07-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1458/100 · v0.14
B2 → B2
B2
2026-09-1458/100 · v0.13
B2 → B2 · +1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1357/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
63/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
48/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

5 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-01-01

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-07-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Peurametsä Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.