Yritysprofiili

Pianva Oy

Pianva Oy:n kotipaikka on Alajärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-07-29. Toimiala on asuntojen ja asuinkiinteistöjen hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €44,726 ja liikevoitto €10,436.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3225486-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3225486-5
Toimiala
Asuntojen ja asuinkiinteistöjen hallinta
Kunta
Alajärvi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-07-29
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-07-26
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: kauppakatu 9, 62900, Alajärvi

Postiosoite: Kauppakatu 9, 62900, Alajärvi

Tietoa yrityksestä Pianva Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Pianva Oy:n sijaintipaikkakunta on Alajärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-07-29. Toimiala on asuntojen ja asuinkiinteistöjen hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €44,726 ja liikevoitto €10,436. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €44,726 sekä tilikauden tulokseksi €10,434. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -8.0%, liikevoittoprosentti +23.3% ja omavaraisuusaste +93.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-8.0%
Liikevoittoprosentti23.3%
Omavaraisuusaste93.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €20,837
Rahat ja pankkisaamiset€2,020Edellinen: €16,792
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€84,837Edellinen: -€99,338
Oma pääoma€33,598Edellinen: €15,163
Velat€2,229Edellinen: €2,438
Vaihtuvat vastaavat€2,618Edellinen: €17,602
Current liabilities€729Edellinen: €1,438
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€48,625
2024-12-31
€44,726
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€14,508
2024-12-31
€10,436
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€14,502
2024-12-31
€10,434
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€17,602
2024-12-31
€35,826
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
93.8 %2024-12-31: 86.2 %
MaksuvalmiusHyvä
92/100 · Laskussa
2.77x2024-12-31: 11.67x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
23.3 %2024-12-31: 20.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste86.2 %93.8 %
Maksuvalmius11.67x2.77x
Liikevoitto-%20.9 %23.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3225486-5
ALV-tunnusFI32254865
EU-tunnusFIFPRO.3225486-5
KuntaAlajärvi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-07-26Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-07-26Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2021-07-29Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-07-29Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2023-08-23Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväPianva Oy
Luokitus nousiB1 → A2 · uusi analyysi 2026-09-24
Mallin pistemäärä83/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
56 verrokkia
Omavaraisuus68%
Parempi kuin 68 % verrokeista
Kannattavuus68%
Parempi kuin 68 % verrokeista
Maksuvalmius77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika210 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika154 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-09-24 02.5883/100 · v0.14
B1 → A2 · +22 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1561/100 · v0.14
B2 → B1 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1459/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-24
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
47/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
24.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

6 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-06-03

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Pianva Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.