Yritysprofiili

Pienryhmäkoti Otso Oy

Pienryhmäkoti Otso Oy:n kotipaikka on Kotka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2001-08-28. Toimiala on lasten ja nuorten laitospalvelut ja ammatillinen perhehoito. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €666,050 ja liikevoitto -€8,053.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1712421-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1712421-0
Toimiala
Lasten ja nuorten laitospalvelut ja ammatillinen perhehoito
Kunta
Kotka
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2001-08-28
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2001-06-28
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Porthaninkatu 10, 48200, Kotka

Tietoa yrityksestä Pienryhmäkoti Otso Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Pienryhmäkoti Otso Oy:n sijaintipaikkakunta on Kotka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2001-08-28. Toimiala on lasten ja nuorten laitospalvelut ja ammatillinen perhehoito. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €666,050 ja liikevoitto -€8,053. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €666,050 sekä tilikauden tulokseksi -€8,253. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -5.9%, liikevoittoprosentti -1.2% ja omavaraisuusaste +71.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-5.9%
Liikevoittoprosentti-1.2%
Omavaraisuusaste71.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €4,887
Rahat ja pankkisaamiset€134,779Edellinen: €162,319
Edellisten tilikausien voitto/tappio€238,607Edellinen: €244,401
Oma pääoma€238,513Edellinen: €268,187
Velat€94,770Edellinen: €103,485
Vaihtuvat vastaavat€189,021Edellinen: €218,925
Current liabilities€94,770Edellinen: €99,580
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€708,116
2024-12-31
€666,050
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€19,883
2024-12-31
-€8,053
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€15,625
2024-12-31
-€8,253
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€371,672
2024-12-31
€333,283
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
89/100 · Laskussa
71.6 %2024-12-31: 72.2 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
47/100 · Laskussa
1.42x2024-12-31: 1.63x
Liikevoitto-%Heikko
47/100 · Laskussa
-1.2 %2024-12-31: 2.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste72.2 %71.6 %
Maksuvalmius1.63x1.42x
Liikevoitto-%2.8 %-1.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1712421-0
EU-tunnusFIFPRO.1712421-0
KuntaKotka
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2001-07-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2001-07-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2001-08-28Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2002-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaPienryhmäkoti Otso Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä67/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
3638 verrokkia
Omavaraisuus68%
Parempi kuin 68 % verrokeista
Kannattavuus20%
Heikompi kuin 80 % verrokeista
Maksuvalmius70%
Parempi kuin 70 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu26%
Heikompi kuin 74 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika107 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika92 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1767/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-20 06.5067/100 · v0.14
B1 → B1 · +3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1464/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1464/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
44/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 25 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
76/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

15 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-17

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Pienryhmäkoti Otso Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.