Yritysprofiili

Pihahaltijatar oy

Pihahaltijatar oy:n kotipaikka on Turku. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-04-21. Toimiala on maisemanhoitopalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €489,556 ja liikevoitto €81,935.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2757518-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2757518-9
Toimiala
Maisemanhoitopalvelut
Kunta
Turku
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2016-04-21
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2016-04-16
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Junginkatu 1, 20740, Turku

Postiosoite: Junginkatu 1 C 24, 20740, Turku

Tietoa yrityksestä Pihahaltijatar oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Pihahaltijatar oy:n sijaintipaikkakunta on Turku. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-04-21. Toimiala on maisemanhoitopalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €489,556 ja liikevoitto €81,935. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-04-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €489,556 sekä tilikauden tulokseksi €63,690. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -4.4%, liikevoittoprosentti +16.7% ja omavaraisuusaste +77.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-04-30

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-4.4%
Liikevoittoprosentti16.7%
Omavaraisuusaste77.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€960Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€275,165Edellinen: €227,013
Edellisten tilikausien voitto/tappio€208,730Edellinen: €150,158
Oma pääoma€274,920Edellinen: €224,290
Velat€80,516Edellinen: €84,641
Vaihtuvat vastaavat€335,067Edellinen: €280,638
Current liabilities€64,837Edellinen: €65,343
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€511,906
2025-04-30
€489,556
2026-04-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€91,749
2025-04-30
€81,935
2026-04-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€71,631
2025-04-30
€63,690
2026-04-30
Varat -kehitys2 kautta
€308,931
2025-04-30
€355,436
2026-04-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
97/100 · Nousussa
77.3 %2025-04-30: 72.6 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
4.24x2025-04-30: 3.47x
Liikevoitto-%Hyvä
92/100 · Laskussa
16.7 %2025-04-30: 17.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-04-302026-04-30
Omavaraisuusaste72.6 %77.3 %
Maksuvalmius3.47x4.24x
Liikevoitto-%17.9 %16.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2757518-9
ALV-tunnusFI27575189
EU-tunnusFIFPRO.2757518-9
KuntaTurku
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2016-04-16Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2016-04-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2016-04-21Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2016-05-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväPihahaltijatar oy
Luokitus nousiB1 → A2 · uusi analyysi 2026-10-03
Mallin pistemäärä85/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
433 verrokkia
Omavaraisuus76%
Parempi kuin 76 % verrokeista
Kannattavuus74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Maksuvalmius89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu27%
Heikompi kuin 73 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika124 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika113 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-10-03 23.4285/100 · v0.14
B1 → A2 · +17 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-04-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1568/100 · v0.14
B1 → B1 · +7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1461/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-03
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
64/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 10 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
79/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
3.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-08-07

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-04-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Pihahaltijatar oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.