Yritysprofiili

Pihaviriä Oy

Pihaviriä Oy:n kotipaikka on Koskue. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2005-09-22. Toimiala on yhdistetty kasvinviljely ja kotieläintalous. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2022-12-31 liikevaihto oli €1,446,638 ja liikevoitto €92,124.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1986922-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1986922-4
Toimiala
Yhdistetty kasvinviljely ja kotieläintalous
Kunta
Koskue
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2005-09-22
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2005-09-16
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Vääräläntie 62, 61720, Koskue

Tietoa yrityksestä Pihaviriä Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Pihaviriä Oy:n sijaintipaikkakunta on Koskue. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2005-09-22. Toimiala on yhdistetty kasvinviljely ja kotieläintalous. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2022-12-31 liikevaihto oli €1,446,638 ja liikevoitto €92,124. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2022-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,446,638 sekä tilikauden tulokseksi €43,411. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +21.8%, liikevoittoprosentti +6.4% ja omavaraisuusaste +25.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2022-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys21.8%
Liikevoittoprosentti6.4%
Omavaraisuusaste25.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€544,804Edellinen: €561,314
Inventory€1,431,772Edellinen: €1,394,690
Edellisten tilikausien voitto/tappio€773,240Edellinen: €664,742
Oma pääoma€841,601Edellinen: €866,990
Velat€2,505,695Edellinen: €2,440,683
Vaihtuvat vastaavat€1,558,318Edellinen: €1,513,202
Current liabilities€354,246Edellinen: €252,675
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,187,755
2021-12-31
€1,446,638
2022-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€223,424
2021-12-31
€92,124
2022-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€177,298
2021-12-31
€43,411
2022-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€3,307,673
2021-12-31
€3,347,296
2022-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
31/100 · Laskussa
25.1 %2021-12-31: 26.2 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
4.04x2021-12-31: 5.52x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
62/100 · Laskussa
4.6 %2021-12-31: 12.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-31
Omavaraisuusaste26.2 %25.1 %
Maksuvalmius5.52x4.04x
Liikevoitto-%12.8 %4.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1986922-4
ALV-tunnusFI19869224
EU-tunnusFIFPRO.1986922-4
KuntaKoskue
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2005-09-22Alkutuottajana ja/tai kuvataiteilijana arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2005-09-22Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2005-09-22Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2005-09-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2009-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväPihaviriä Oy
Luokitus nousiA3 → A2 · uusi analyysi 2026-09-29
Mallin pistemäärä81/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
872 verrokkia
Omavaraisuus28%
Heikompi kuin 72 % verrokeista
Kannattavuus57%
Parempi kuin 57 % verrokeista
Maksuvalmius86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu85%
Parempi kuin 85 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiViivästynytPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika123 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika226 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-09-29 19.2681/100 · v0.14
A3 → A2 · +3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2022-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
A3
2026-09-1578/100 · v0.14
B1 → A3 · +11 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1467/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-29
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
99/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 21 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
85/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
29.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

27 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-06

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2022-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Pihaviriä Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.