Yritysprofiili

PiKa Puhtaus Oy

PiKa Puhtaus Oy:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-02-05. Toimiala on kiinteistöjen siivous. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-12-31 liikevaihto oli €2,907,901 ja liikevoitto €255,191.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2739820-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2739820-7
Toimiala
Kiinteistöjen siivous
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2016-02-05
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2016-01-22
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Strömbergintie 4 A, 00380, Helsinki

Verkkosivu: https://www.pikapuhtaus.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä PiKa Puhtaus Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

PiKa Puhtaus Oy:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-02-05. Toimiala on kiinteistöjen siivous. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-12-31 liikevaihto oli €2,907,901 ja liikevoitto €255,191. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2023-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,907,901 sekä tilikauden tulokseksi €197,026. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +14.5%, liikevoittoprosentti +8.8% ja omavaraisuusaste +41.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2023-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys14.5%
Liikevoittoprosentti8.8%
Omavaraisuusaste41.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€9,331Edellinen: €1,970
Rahat ja pankkisaamiset€507,800Edellinen: €396,130
Edellisten tilikausien voitto/tappio€363,891Edellinen: €301,802
Oma pääoma€565,817Edellinen: €518,791
Velat€812,199Edellinen: €779,010
Vaihtuvat vastaavat€834,545Edellinen: €687,758
Current liabilities€685,115Edellinen: €622,559
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€2,540,025
2022-12-31
€2,907,901
2023-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€271,848
2022-12-31
€255,191
2023-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€212,089
2022-12-31
€197,026
2023-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€1,297,801
2022-12-31
€1,378,016
2023-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
51/100 · Nousussa
41.1 %2022-12-31: 40.0 %
MaksuvalmiusVälttävä
25/100 · Nousussa
0.74x2022-12-31: 0.64x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
72/100 · Laskussa
8.8 %2022-12-31: 10.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312023-12-31
Omavaraisuusaste40.0 %41.1 %
Maksuvalmius0.64x0.74x
Liikevoitto-%10.7 %8.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2739820-7
ALV-tunnusFI27398207
EU-tunnusFIFPRO.2739820-7
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2016-02-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2016-02-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2016-02-05Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2016-02-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-01-29Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväPiKa Puhtaus Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-09-15
Mallin pistemäärä75/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
106 verrokkia
Omavaraisuus41%
Heikompi kuin 59 % verrokeista
Kannattavuus60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Maksuvalmius97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu66%
Parempi kuin 66 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika87 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika98 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-09-15 13.3275/100 · v0.14
B1 → A3 · +10 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2023-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1465/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1465/100 · v0.13
B2 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1359/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-15
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
45/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 10 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
75/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

17 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-06-21

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2023-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-01.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

PiKa Puhtaus Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.