Yritysprofiili

Pilke Optiikka Oy

Pilke Optiikka Oy:n kotipaikka on Kotka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2005-04-20. Toimiala on optisten lääkinnällisten tuotteiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €260,521 ja liikevoitto €23,497.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1960160-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1960160-7
Toimiala
Optisten lääkinnällisten tuotteiden vähittäiskauppa
Kunta
Kotka
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2005-04-20
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2005-04-14
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kirkkokatu 14, 48100, Kotka

Verkkosivu: https://www.pilkeoptiikka.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Pilke Optiikka Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Pilke Optiikka Oy:n sijaintipaikkakunta on Kotka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2005-04-20. Toimiala on optisten lääkinnällisten tuotteiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €260,521 ja liikevoitto €23,497. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-04-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €260,521 sekä tilikauden tulokseksi €16,389. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -5.6%, liikevoittoprosentti +9.0% ja omavaraisuusaste +64.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-04-30

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-5.6%
Liikevoittoprosentti9.0%
Omavaraisuusaste64.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€40,867Edellinen: €45,952
Inventory€85,870Edellinen: €84,032
Rahat ja pankkisaamiset€18,380Edellinen: €28,684
Advances received€0Edellinen: €4,000
Edellisten tilikausien voitto/tappio€146,508Edellinen: €125,174
Oma pääoma€170,897Edellinen: €167,938
Velat€92,357Edellinen: €88,794
Vaihtuvat vastaavat€129,295Edellinen: €127,120
Current liabilities€32,329Edellinen: €37,811
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€264,814
2024-04-30
€276,111
2025-04-30
€260,521
2026-04-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€48,917
2024-04-30
€46,819
2025-04-30
€23,497
2026-04-30
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€35,494
2024-04-30
€34,763
2025-04-30
€16,389
2026-04-30
Varat -kehitys3 kautta
€256,920
2024-04-30
€256,732
2025-04-30
€263,253
2026-04-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
81/100 · Laskussa
64.9 %2025-04-30: 66.5 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
3.22x2025-04-30: 2.98x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
70/100 · Laskussa
7.8 %2025-04-30: 14.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-04-302025-04-302026-04-30
Omavaraisuusaste57.2 %66.5 %64.9 %
Maksuvalmius2.27x2.98x3.22x
Liikevoitto-%15.7 %14.5 %7.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1960160-7
ALV-tunnusFI19601607
EU-tunnusFIFPRO.1960160-7
KuntaKotka
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2005-04-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2005-04-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2005-04-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2005-04-20Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2005-04-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväPilke Optiikka Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-11-05
Mallin pistemäärä77/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
206 verrokkia
Omavaraisuus61%
Parempi kuin 61 % verrokeista
Kannattavuus74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Maksuvalmius87%
Parempi kuin 87 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu32%
Heikompi kuin 68 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika177 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika170 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-11-0577/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-11-02 08.0677/100 · v0.15
A2 → A3 · -5 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-04-30).
A2
2026-10-2582/100 · v0.15
A2 → A2 · +1 pistettä
A2
2026-10-1781/100 · v0.15
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-05
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 21 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
86/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
2.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2 → A3.
Tilinpäätös rekisteröityTalousTodennettu lähde
24.10.2026 · PRH / KREKTILINPÄÄTÖSASIAKIRJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
28.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
30.4.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-04-30.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

20 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-10-24

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-04-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Pilke Optiikka Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.