Yritysprofiili

Pinta Infra Oy

Pinta Infra Oy:n kotipaikka on Kurikka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-02-28. Toimiala on muualla luokittelematon muu maa- ja vesirakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €288,554 ja liikevoitto €4,605.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3346617-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3346617-3
Toimiala
Muualla luokittelematon muu maa- ja vesirakentaminen
Kunta
Kurikka
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-02-28
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-02-20
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Keskiveräjä 37, 61300, Kurikka

Puhelin: +358504409212Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Hanka Jussi Jaakko SameliToimitusjohtaja
Mäenpää Jouni TapioToimitusjohtajan sijainen

Tietoa yrityksestä Pinta Infra Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Pinta Infra Oy:n sijaintipaikkakunta on Kurikka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-02-28. Toimiala on muualla luokittelematon muu maa- ja vesirakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €288,554 ja liikevoitto €4,605. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €288,554 sekä tilikauden tulokseksi €1,017. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +42.1%, liikevoittoprosentti +1.6% ja omavaraisuusaste +37.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-03-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys42.1%
Liikevoittoprosentti1.6%
Omavaraisuusaste37.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€12,358Edellinen: €7,320
Edellisten tilikausien voitto/tappio€33,543Edellinen: €5,562
Oma pääoma€34,560Edellinen: €33,543
Velat€57,114Edellinen: €19,131
Vaihtuvat vastaavat€19,433Edellinen: €15,051
Current liabilities€6,278Edellinen: €19,131
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€73,099
2024-03-31
€203,118
2025-03-31
€288,554
2026-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€7,127
2024-03-31
€34,961
2025-03-31
€4,605
2026-03-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€5,562
2024-03-31
€27,981
2025-03-31
€1,017
2026-03-31
Varat -kehitys3 kautta
€10,959
2024-03-31
€52,674
2025-03-31
€91,674
2026-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
47/100 · Laskussa
37.7 %2025-03-31: 63.7 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
66/100 · Nousussa
1.97x2025-03-31: 0.38x
Liikevoitto-%Välttävä
54/100 · Laskussa
1.6 %2025-03-31: 17.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-03-312025-03-312026-03-31
Omavaraisuusaste50.8 %63.7 %37.7 %
Maksuvalmius-0.38x1.97x
Liikevoitto-%9.8 %17.2 %1.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3346617-3
ALV-tunnusFI33466173
EU-tunnusFIFPRO.3346617-3
KuntaKurikka
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-02-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2023-02-20Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-02-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-02-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-02-28Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Hanka Jussi Jaakko SameliToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Mäenpää Jouni TapioToimitusjohtajan sijainenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Hanka Jussi Jaakko SameliPuheenjohtajaLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Eeva Toni Matti JohannesVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Rintaluoma Jani JohannesVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Mäenpää Jouni TapioVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaPinta Infra Oy
Luokitus laskiA3 → B1 · uusi analyysi 2026-10-16
Mallin pistemäärä61/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
1165 verrokkia
Omavaraisuus39%
Heikompi kuin 61 % verrokeista
Kannattavuus33%
Heikompi kuin 67 % verrokeista
Maksuvalmius81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika189 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika184 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Samanaikainen elpyminen 2 talouden osa-alueella
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-16 07.1761/100 · v0.14
A3 → B1 · -11 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1472/100 · v0.14
A3 → A3
  • Liikevaihto: Paranee
  • Kannattavuus: Paranee
  • Vakavaraisuus: Paranee
A3
2026-09-1472/100 · v0.13
A3 → A3
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
A3
2026-09-1372/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-16
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
23/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 3 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
43/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
6.10.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-03-31.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

3 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-01

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Pinta Infra Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.