Yritysprofiili

PJ-Turve Oy

PJ-Turve Oy:n kotipaikka on Sippola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1992-11-11. Toimiala on turpeenotto. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €776,686 ja liikevoitto €130,106.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0898956-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0898956-2
Toimiala
Turpeenotto
Kunta
Sippola
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1992-11-11
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1992-09-14
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: PALOSENTIE 382, 46710, Sippola

Postiosoite: PALOSENTIE 382 A, 46710, Sippola

Tietoa yrityksestä PJ-Turve Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

PJ-Turve Oy:n sijaintipaikkakunta on Sippola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1992-11-11. Toimiala on turpeenotto. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €776,686 ja liikevoitto €130,106. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €776,686 sekä tilikauden tulokseksi €110,926. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -37.5%, liikevoittoprosentti +16.8% ja omavaraisuusaste +94.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-37.5%
Liikevoittoprosentti16.8%
Omavaraisuusaste94.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €450
Inventory€0Edellinen: €17,500
Rahat ja pankkisaamiset€631,296Edellinen: €397,148
Edellisten tilikausien voitto/tappio€1,716,172Edellinen: €1,700,294
Oma pääoma€1,844,878Edellinen: €1,833,952
Velat€104,204Edellinen: €61,253
Vaihtuvat vastaavat€779,735Edellinen: €521,414
Current liabilities€104,204Edellinen: €61,253
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,241,884
2024-12-31
€776,686
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€136,711
2024-12-31
€130,106
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€115,878
2024-12-31
€110,926
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€1,895,205
2024-12-31
€1,949,081
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
94.7 %2024-12-31: 96.8 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
6.06x2024-12-31: 6.77x
Liikevoitto-%Hyvä
92/100 · Nousussa
16.8 %2024-12-31: 11.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste96.8 %94.7 %
Maksuvalmius6.77x6.06x
Liikevoitto-%11.0 %16.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0898956-2
ALV-tunnusFI08989562
EU-tunnusFIFPRO.0898956-2
KuntaSippola
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1992-09-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1992-09-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1992-11-11Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväPJ-Turve Oy
Luokitus nousiA3 → A2 · uusi analyysi 2026-09-19
Mallin pistemäärä83/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
319 verrokkia
Omavaraisuus91%
Parempi kuin 91 % verrokeista
Kannattavuus74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Maksuvalmius92%
Parempi kuin 92 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu6%
Heikompi kuin 94 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika92 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika113 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-09-19 21.0183/100 · v0.14
A3 → A2 · +11 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1472/100 · v0.14
A3 → A3
A3
2026-09-1472/100 · v0.13
B1 → A3 · +9 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1363/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-19
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
68/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 33 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
85/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
19.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-02

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

PJ-Turve Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.