Yritysprofiili

Pokataksi Oy

Pokataksi Oy:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-09-01. Toimiala on kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €64,480 ja liikevoitto -€1,188.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2349976-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2349976-4
Toimiala
Kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2010-09-01
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2010-08-04
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: VTT 7 B 8, 00780, Helsinki

Puhelin: +358444896218Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Hynynen Kirsi AnnukkaVarsinainen jäsen
Hynynen Pentti OlaviVarajäsen

Tietoa yrityksestä Pokataksi Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Pokataksi Oy:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-09-01. Toimiala on kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €64,480 ja liikevoitto -€1,188. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €64,480 sekä tilikauden tulokseksi -€2,045. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -17.2%, liikevoittoprosentti -1.6% ja omavaraisuusaste +66.7%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on taksiliikenteen harjoittaminen.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-17.2%
Liikevoittoprosentti-1.6%
Omavaraisuusaste66.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€21,795Edellinen: €17,901
Edellisten tilikausien voitto/tappio€12,401Edellinen: €15,615
Tulos ennen veroja-€2,044Edellinen: -€214
Oma pääoma€25,832Edellinen: €30,877
Velat€12,238Edellinen: €16,909
Vaihtuvat vastaavat€26,964Edellinen: €23,090
Current liabilities€2,498Edellinen: €1,439
Henkilöstö1Edellinen: 1
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€47,451
2021-12-31
€62,962
2022-12-31
€67,594
2023-12-31
€77,868
2024-12-31
€64,480
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€473
2021-12-31
€6,860
2022-12-31
-€2,321
2023-12-31
€967
2024-12-31
-€1,188
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€466
2021-12-31
€5,488
2022-12-31
-€2,212
2023-12-31
-€215
2024-12-31
-€2,045
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€41,331
2021-12-31
€41,704
2022-12-31
€56,433
2023-12-31
€47,786
2024-12-31
€38,070
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
83/100 · Nousussa
66.7 %2024-12-31: 64.6 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
9.00x2024-12-31: 16.00x
Liikevoitto-%Heikko
46/100 · Laskussa
-1.6 %2024-12-31: 1.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste90.5 %95.1 %61.4 %64.6 %66.7 %
Maksuvalmius7.25x16.50x23.00x16.00x9.00x
Liikevoitto-%2.1 %11.1 %-2.9 %1.2 %-1.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2349976-4
ALV-tunnusFI23499764
EU-tunnusFIFPRO.2349976-4
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2010-09-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2010-09-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2010-09-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2010-09-01Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2010-09-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Hynynen Kirsi AnnukkaVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Hynynen Pentti OlaviVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaPokataksi Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä68/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
137 verrokkia
Omavaraisuus55%
Parempi kuin 55 % verrokeista
Kannattavuus37%
Heikompi kuin 63 % verrokeista
Maksuvalmius91%
Parempi kuin 91 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu28%
Heikompi kuin 72 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika85 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika78 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1768/100 · v0.15
B1 → B1
  • Liikevaihto: Heikkenee → Vaihteleva
  • Kannattavuus: Heikkenee → Vaihteleva
  • Uusi riskitekijä: Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella.
B1
2026-09-19 16.0968/100 · v0.14
B1 → B1
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1468/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1468/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
47/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 16 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
82/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-26

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-28.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Pokataksi Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.