Yritysprofiili

Polar Aurora Cabins Oy

Polar Aurora Cabins Oy:n kotipaikka on Ivalo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1977-03-04. Toimiala on muu varauspalvelutoiminta ja siihen liittyvä toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €170,840 ja liikevoitto €47,324.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0562432-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0562432-2
Toimiala
Muu varauspalvelutoiminta ja siihen liittyvä toiminta
Kunta
Ivalo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1977-03-04
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1984-07-09
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Tahkotörmäntie 75, 99800, Ivalo

Puhelin: +358400949971Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.polarauroracabins.comLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Jaana PaananenHallitus: varajäsen
Mika SiivikkoHallitus: varsinainen jäsen
Arto KorpiTilintarkastaja

Tietoa yrityksestä Polar Aurora Cabins Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Polar Aurora Cabins Oy:n sijaintipaikkakunta on Ivalo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1977-03-04. Toimiala on muu varauspalvelutoiminta ja siihen liittyvä toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €170,840 ja liikevoitto €47,324. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €170,840 sekä tilikauden tulokseksi €26,990. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +9.6%, liikevoittoprosentti +27.7% ja omavaraisuusaste +32.7%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

Polar Aurora Cabins & SafarisPolar Aurora Lodge

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2025-06-30

Tuodut kaudet0
PRH jäsennetty0
Profiilin lähdeLähdehavainto
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys9.6%
Liikevoittoprosentti27.7%
Omavaraisuusaste32.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Tulos ennen veroja€33,762Edellinen: €15,889
Henkilöstö1Edellinen: 1
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€134,581
2021-06-30
€226,347
2022-06-30
€292,347
2023-06-30
€155,919
2024-06-30
€170,840
2025-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€13,695
2021-06-30
€4,758
2022-06-30
€38,527
2023-06-30
€32,325
2024-06-30
€47,324
2025-06-30
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€6,858
2021-06-30
-€2,855
2022-06-30
€22,420
2023-06-30
€12,696
2024-06-30
€26,990
2025-06-30
Varat -kehitys5 kautta
€251,735
2021-06-30
€358,467
2022-06-30
€348,921
2023-06-30
€309,643
2024-06-30
€318,101
2025-06-30

Muut talousluvut

Yrityksen talouslukuja eri vuosilta.

Liikevaihto 2025170 840 €
Tilikauden tulos 202526 990 €
Tase yhteensä 2025318 101 €
Avainluku20252024202320222021
Liikevaihto170 840 €155 919 €292 347 €226 347 €134 581 €
Liikevaihdon kehitys9,6 %−46,7 %29,2 %68,2 %−45,6 %
Liikevoitto47 324 €32 325 €38 527 €4 758 €13 695 €
EBIT27,7 %20,7 %13,2 %2,1 %7,6 %
Tilikauden tulos26 990 €12 696 €22 420 €−2 855 €6 858 €
Tulos ennen veroja33 762 €15 889 €27 551 €−2 855 €8 870 €
Omavaraisuusaste32,7 %27,1 %20,4 %13,6 %20,6 %
Tase yhteensä318 101 €309 643 €348 921 €358 467 €251 735 €
Henkilöstö11111

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Lähdehavainto.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
41/100 · Nousussa
32.7 %2024-06-30: 27.1 %
MaksuvalmiusEi arvioitavissa
0/100 · Trenditieto puuttuu
Ei saatavilla2024-06-30: Ei saatavilla
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
27.7 %2024-06-30: 20.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-06-302022-06-302023-06-302024-06-302025-06-30
Omavaraisuusaste20.6 %13.6 %20.4 %27.1 %32.7 %
Maksuvalmius-----
Liikevoitto-%7.6 %2.1 %13.2 %20.7 %27.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0562432-2
ALV-tunnusFI05624322
EU-tunnusFIFPRO.0562432-2
KuntaIvalo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1977-03-04Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1984-07-09Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2016-05-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2016-05-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Jaana PaananenHallitus: varajäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Mika SiivikkoHallitus: varsinainen jäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Arto KorpiTilintarkastajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväPolar Aurora Cabins Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä74/100
Luottamus arvioonKeskitaso
Näytön laatuRekisteri- ja tilastopohjainen näyttöRekisteri- ja tilastopohjainen
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Pitkä rekisterihistoria
  • Toimialan matalampi häiriöriski
Huomioitavat riskitekijät
  • Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
2 arviota
A3
2026-10-1874/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-10-1474/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Rekisteri- ja tilastopohjainen

Luokitus perustuu rekisteri-, toimiala- ja alueellisiin tietoihin, koska Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
82/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 49 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
77/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

20 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-11-06

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Polar Aurora Cabins Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.