Yritysprofiili

Polttoväri Oy

Polttoväri Oy:n kotipaikka on Mustasaari. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2012-06-30. Toimiala on metallien pinnoitus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €5,233,405 ja liikevoitto €564,090.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2457285-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2457285-5
Toimiala
Metallien pinnoitus
Kunta
Mustasaari
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2012-06-30
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2012-01-25
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Yrittäjäntie 11, 65610, Mustasaari

Tietoa yrityksestä Polttoväri Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Polttoväri Oy:n sijaintipaikkakunta on Mustasaari. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2012-06-30. Toimiala on metallien pinnoitus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €5,233,405 ja liikevoitto €564,090. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €5,233,405 sekä tilikauden tulokseksi €280,843. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +33.8%, liikevoittoprosentti +10.8% ja omavaraisuusaste +41.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys33.8%
Liikevoittoprosentti10.8%
Omavaraisuusaste41.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€200Edellinen: €0
Inventory€318,865Edellinen: €420,147
Rahat ja pankkisaamiset€324,360Edellinen: €375,976
Advances received€31,797Edellinen: €0
Edellisten tilikausien voitto/tappio€419,894Edellinen: €462,215
Oma pääoma€705,737Edellinen: €574,894
Velat€1,011,760Edellinen: €886,383
Vaihtuvat vastaavat€1,295,871Edellinen: €1,304,576
Current liabilities€752,322Edellinen: €594,383
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€3,910,052
2024-12-31
€5,233,405
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€352,195
2024-12-31
€564,090
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€107,679
2024-12-31
€280,843
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€1,461,277
2024-12-31
€1,717,498
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
52/100 · Nousussa
41.9 %2024-12-31: 39.3 %
MaksuvalmiusVälttävä
28/100 · Laskussa
0.85x2024-12-31: 1.34x
Liikevoitto-%Hyvä
77/100 · Nousussa
10.8 %2024-12-31: 9.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste39.3 %41.9 %
Maksuvalmius1.34x0.85x
Liikevoitto-%9.0 %10.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2457285-5
ALV-tunnusFI24572855
EU-tunnusFIFPRO.2457285-5
KuntaMustasaari
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2012-06-30Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2012-07-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2012-07-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2012-07-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2012-07-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväPolttoväri Oy
Luokitus nousiA3 → A2 · uusi analyysi 2026-09-28
Mallin pistemäärä80/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
141 verrokkia
Omavaraisuus48%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Maksuvalmius69%
Parempi kuin 69 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu83%
Parempi kuin 83 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika111 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika129 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-09-28 03.0080/100 · v0.14
A3 → A2 · +8 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1572/100 · v0.14
B1 → A3 · +9 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1463/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-28
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
74/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 14 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
85/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
28.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

20 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-21

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Polttoväri Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.