Yritysprofiili

Poutasähkö Oy

Poutasähkö Oy:n kotipaikka on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-05-05. Toimiala on sähköasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €741,394 ja liikevoitto €16,679.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3208569-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3208569-4
Toimiala
Sähköasennus
Kunta
Tampere
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-05-05
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-05-03
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Vihinkuja 10, 33820, Tampere

Puhelin: +358500261954Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.poutasahko.fiLähdehavainto

Verkkolaskuosoite: 003732085694 · Välittäjä: MaventaLähde: yrityksen verkkosivu

Linkedin-profiili: https://www.linkedin.com/company/poutas%C3%A4hk%C3%B6-oyLähde: yrityksen verkkosivu

Instagram-profiili: https://www.instagram.com//poutasahkoLähde: yrityksen verkkosivu

Facebook-profiili: https://www.facebook.com/poutasahkoLähde: yrityksen verkkosivu

Henkilöt ja päätöksentekijät

Jani SydänlammiYrittäjä

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Henri HeljanderPäätöksentekijä

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Arttu Ikolajohtaja

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Juho PoutalaChief Executive Officer

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Suorat yhteystiedot saatavilla kirjautuneilleOsa henkilötason yhteystiedoista näytetään vain rekisteröityneille käyttäjille. Tiedot perustuvat julkisiin lähteisiin, kuten yrityksen omiin verkkosivuihin.Kirjaudu nähdäksesi päätöksentekijöiden yhteystiedot

Tietoa yrityksestä Poutasähkö Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Poutasähkö Oy:n sijaintipaikkakunta on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-05-05. Toimiala on sähköasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €741,394 ja liikevoitto €16,679. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €741,394 sekä tilikauden tulokseksi €4,355. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +91.3%, liikevoittoprosentti +2.2% ja omavaraisuusaste +9.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys91.3%
Liikevoittoprosentti2.2%
Omavaraisuusaste9.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€1,831Edellinen: €750
Inventory€19,107Edellinen: €11,646
Rahat ja pankkisaamiset€29,324Edellinen: €12,149
Edellisten tilikausien voitto/tappio€18,430Edellinen: €7,596
Tulos ennen veroja€6,581Edellinen: €15,917
Oma pääoma€22,785Edellinen: €20,030
Velat€218,994Edellinen: €143,305
Vaihtuvat vastaavat€153,485Edellinen: €94,998
Current liabilities€125,201Edellinen: €75,489
Henkilöstö3Edellinen: 2
Liikevaihto -kehitys4 kautta
€21,776
2021-12-31
€170,379
2022-12-31
€387,487
2023-12-31
€741,394
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys4 kautta
€904
2021-12-31
€10,530
2022-12-31
€21,290
2023-12-31
€16,679
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys4 kautta
€203
2021-12-31
€8,052
2022-12-31
€12,434
2023-12-31
€4,355
2024-12-31
Varat -kehitys4 kautta
€20,139
2021-12-31
€53,202
2022-12-31
€163,335
2023-12-31
€241,779
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHeikko
12/100 · Laskussa
9.4 %2023-12-31: 12.3 %
MaksuvalmiusHeikko
13/100 · Nousussa
0.39x2023-12-31: 0.32x
Liikevoitto-%Välttävä
56/100 · Laskussa
2.2 %2023-12-31: 5.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste1.0 %15.5 %12.3 %9.4 %
Maksuvalmius--0.32x0.39x
Liikevoitto-%4.2 %6.2 %5.5 %2.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3208569-4
ALV-tunnusFI32085694
EU-tunnusFIFPRO.3208569-4
KuntaTampere
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-05-04Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-05-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2021-05-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-05-05Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2023-10-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Suoria yhteystietoja saatavilla kirjautuneille käyttäjille.

Poutala Juho Mikko TapaniToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Jani SydänlammiYrittäjäLähteitä: 1 · Luottamus: 78%
Poutala Juho Mikko TapaniPuheenjohtajaLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Sydänlammi Jani AleksiVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Fagerström Vili AntonVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Sourala Jari KonstantinVarajäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 78%
Juho PoutalaChief Executive OfficerLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Jani SydänlammiEntrepreneurLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Vili FagerströmSähköasentajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Jari SouralaSähköasentajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Hanne LarinenPäävastuullinen tilintarkastajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaPoutasähkö Oy
Luokitus laskiB2 → B3 · uusi analyysi 2026-10-16
Mallin pistemäärä48/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee · 3 peräkkäistä kautta
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
70 verrokkia
Omavaraisuus19%
Heikompi kuin 81 % verrokeista
Kannattavuus37%
Heikompi kuin 63 % verrokeista
Maksuvalmius53%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika143 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika143 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B3
2026-10-16 13.1448/100 · v0.14
B2 → B3 · -4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1452/100 · v0.14
B2 → B2
  • Liikevaihto: Paranee
  • Kannattavuus: Heikkenee
  • Vakavaraisuus: Vakaa
B2
2026-09-1352/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-16
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
57/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

12 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-05-23

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Poutasähkö Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.