Yritysprofiili

PP IV-säätö Oy

PP IV-säätö Oy:n kotipaikka on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-11-18. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €152,477 ja liikevoitto €5,831.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3171571-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3171571-1
Toimiala
Lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
Kunta
Vantaa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-11-18
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-11-17
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Onervantie 28a, 01420, Vantaa

Puhelin: +3584578315921Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.ppiv-saato.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Perätalo Pauli AnteroToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä PP IV-säätö Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

PP IV-säätö Oy:n sijaintipaikkakunta on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-11-18. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €152,477 ja liikevoitto €5,831. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €152,477 sekä tilikauden tulokseksi €5,831. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -12.8%, liikevoittoprosentti +3.8% ja omavaraisuusaste +88.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-12.8%
Liikevoittoprosentti3.8%
Omavaraisuusaste88.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€33,564Edellinen: €21,747
Edellisten tilikausien voitto/tappio€70,555Edellinen: €102,742
Tulos ennen veroja€5,831Edellinen: -€26,186
Oma pääoma€76,387Edellinen: €76,555
Velat€10,416Edellinen: €16,106
Vaihtuvat vastaavat€37,925Edellinen: €44,158
Current liabilities€10,416Edellinen: €16,106
Henkilöstö3Edellinen: 3
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€160,300
2021-12-31
€217,182
2022-12-31
€236,730
2023-12-31
€174,895
2024-12-31
€152,477
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€87,372
2021-12-31
€48,042
2022-12-31
€21,342
2023-12-31
-€26,187
2024-12-31
€5,831
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€69,869
2021-12-31
€38,399
2022-12-31
€17,073
2023-12-31
-€26,187
2024-12-31
€5,831
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€89,593
2021-12-31
€126,708
2022-12-31
€127,813
2023-12-31
€92,661
2024-12-31
€86,802
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
88.0 %2024-12-31: 82.6 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
3.22x2024-12-31: 1.35x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
60/100 · Nousussa
3.8 %2024-12-31: -15.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste78.0 %81.1 %87.3 %82.6 %88.0 %
Maksuvalmius---1.35x3.22x
Liikevoitto-%54.5 %22.1 %9.0 %-15.0 %3.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3171571-1
ALV-tunnusFI31715711
EU-tunnusFIFPRO.3171571-1
KuntaVantaa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-11-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2020-11-17Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-11-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2020-11-18Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2020-11-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Perätalo Pauli AnteroToimitusjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Sadiku PajtimPuheenjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Perätalo Pauli AnteroVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Tiia Pukki SadikuHallitus: varajäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Päivi PerätaloHallitus: varajäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaPP IV-säätö Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-16
Mallin pistemäärä69/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
35 verrokkia
Omavaraisuus100%
Parempi kuin 100 % verrokeista
Kannattavuus54%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius91%
Parempi kuin 91 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu20%
Heikompi kuin 80 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika30 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika45 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-10-16 07.5569/100 · v0.14
B1 → B1 · +4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1565/100 · v0.14
B1 → B1
  • Liikevaihto: Heikkenee
  • Kannattavuus: Vaihteleva
  • Vakavaraisuus: Paranee
B1
2026-09-1465/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-16
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
59/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

8 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-01-30

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

PP IV-säätö Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.