Yritysprofiili

PreCarAcc Oy

PreCarAcc Oy:n kotipaikka on Turku. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-05-18. Toimiala on muu moottoriajoneuvojen osien ja varusteiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-05-31 liikevaihto oli €177,353 ja liikevoitto -€173.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2832671-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2832671-5
Toimiala
Muu moottoriajoneuvojen osien ja varusteiden vähittäiskauppa
Kunta
Turku
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2017-05-18
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2017-05-09
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Linnankatu 45 C 55, 20100, Turku

Puhelin: +358451951590Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.precaracc.fiLähdehavainto

Verkkolaskuosoite: 003728326715Lähde: yrityksen verkkosivu

Instagram-profiili: https://www.instagram.com/precaraccLähde: yrityksen verkkosivu

Facebook-profiili: https://www.facebook.com/precaraccLähde: yrityksen verkkosivu

Henkilöt ja päätöksentekijät

Lindholm Rami TapaniToimitusjohtaja

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Suorat yhteystiedot saatavilla kirjautuneilleOsa henkilötason yhteystiedoista näytetään vain rekisteröityneille käyttäjille. Tiedot perustuvat julkisiin lähteisiin, kuten yrityksen omiin verkkosivuihin.Kirjaudu nähdäksesi päätöksentekijöiden yhteystiedot

Tietoa yrityksestä PreCarAcc Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

PreCarAcc Oy:n sijaintipaikkakunta on Turku. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-05-18. Toimiala on muu moottoriajoneuvojen osien ja varusteiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-05-31 liikevaihto oli €177,353 ja liikevoitto -€173. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €177,353 sekä tilikauden tulokseksi -€149. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -17.1%, liikevoittoprosentti -0.1% ja omavaraisuusaste +72.7%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Moottoriajoneuvojen osien ja varusteiden maahantuonti ja vähittäiskauppa Muu laillinen liiketoiminta

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-05-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-17.1%
Liikevoittoprosentti-0.1%
Omavaraisuusaste72.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€32,258Edellinen: €34,327
Rahat ja pankkisaamiset€16,997Edellinen: €5,152
Edellisten tilikausien voitto/tappio€47,795Edellinen: €50,465
Tulos ennen veroja-€74Edellinen: €2,052
Oma pääoma€50,147Edellinen: €54,595
Velat€18,837Edellinen: €10,696
Vaihtuvat vastaavat€67,384Edellinen: €63,824
Current liabilities€16,562Edellinen: €8,421
Henkilöstö1Edellinen: 1
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€237,359
2021-05-31
€274,714
2022-05-31
€170,024
2023-05-31
€214,043
2024-05-31
€177,353
2025-05-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€6,116
2021-05-31
€31,873
2022-05-31
€20,936
2023-05-31
€2,052
2024-05-31
-€173
2025-05-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€4,888
2021-05-31
€25,490
2022-05-31
€16,694
2023-05-31
€1,630
2024-05-31
-€149
2025-05-31
Varat -kehitys5 kautta
€55,942
2021-05-31
€89,609
2022-05-31
€70,302
2023-05-31
€65,291
2024-05-31
€68,984
2025-05-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
91/100 · Laskussa
72.7 %2024-05-31: 83.6 %
MaksuvalmiusHyvä
99/100 · Laskussa
2.97x2024-05-31: 4.69x
Liikevoitto-%Heikko
50/100 · Laskussa
-0.1 %2024-05-31: 1.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-05-312022-05-312023-05-312024-05-312025-05-31
Omavaraisuusaste27.3 %45.5 %81.7 %83.6 %72.7 %
Maksuvalmius---4.69x2.97x
Liikevoitto-%2.6 %11.6 %12.3 %1.0 %-0.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2832671-5
ALV-tunnusFI28326715
EU-tunnusFIFPRO.2832671-5
KuntaTurku
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2017-05-09Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2017-05-09Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2017-05-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2017-05-18Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Suoria yhteystietoja saatavilla kirjautuneille käyttäjille.

Lindholm Rami TapaniToimitusjohtajaLähteitä: 7 · Luottamus: 78%
Lindholm Rami TapaniVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Lindholm Hilkka PilvikkiVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaPreCarAcc Oy
Luokitus nousiB2 → B1 · uusi analyysi 2026-10-15
Mallin pistemäärä63/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
101 verrokkia
Omavaraisuus75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Kannattavuus39%
Heikompi kuin 61 % verrokeista
Maksuvalmius89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu18%
Heikompi kuin 82 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika28 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika65 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-15 17.4663/100 · v0.14
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-05-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1459/100 · v0.14
B1 → B2 · -3 pistettä
  • Liikevaihto: Vaihteleva
  • Kannattavuus: Heikkenee
  • Vakavaraisuus: Heikkenee
B1
2026-09-1462/100 · v0.13
B1 → B1
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1362/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-15
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
57/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 9 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
68/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

11 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-06-28

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-05-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

PreCarAcc Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.