Yritysprofiili

Prestige Car Center Oy

Prestige Car Center Oy:n kotipaikka on Vaasa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-03-27. Toimiala on autojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €13,385,150 ja liikevoitto €410,118.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2610602-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2610602-2
Toimiala
Autojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen vähittäiskauppa
Kunta
Vaasa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2014-03-27
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2014-03-11
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Mustasaarentie 1, 65300, Vaasa

Postiosoite: Mustasaarentie 1 D, 65300, Vaasa

Verkkosivu: https://www.prestigecarcenter.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Prestige Car Center Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Prestige Car Center Oy:n sijaintipaikkakunta on Vaasa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-03-27. Toimiala on autojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €13,385,150 ja liikevoitto €410,118. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €13,385,150 sekä tilikauden tulokseksi €262,990. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +22.8%, liikevoittoprosentti +3.1% ja omavaraisuusaste +8.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys22.8%
Liikevoittoprosentti3.1%
Omavaraisuusaste8.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€13,218Edellinen: €23,009
Inventory€2,132,941Edellinen: €3,237,312
Rahat ja pankkisaamiset€24,664Edellinen: €55,455
Advances received€0Edellinen: €989,356
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€255,951Edellinen: €1,374,522
Oma pääoma€224,539Edellinen: €1,444,542
Velat€2,504,211Edellinen: €2,307,241
Vaihtuvat vastaavat€2,598,744Edellinen: €3,610,726
Current liabilities€1,831,800Edellinen: €1,541,340
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€10,896,053
2023-12-31
€13,385,150
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€140,075
2023-12-31
€410,118
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€67,520
2023-12-31
€262,990
2024-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€3,751,783
2023-12-31
€2,728,751
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
10/100 · Laskussa
8.2 %2023-12-31: 52.3 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
39/100 · Laskussa
1.18x2023-12-31: 2.14x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
58/100 · Nousussa
3.1 %2023-12-31: 1.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste52.3 %8.2 %
Maksuvalmius2.14x1.18x
Liikevoitto-%1.3 %3.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2610602-2
ALV-tunnusFI26106022
EU-tunnusFIFPRO.2610602-2
KuntaVaasa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2014-03-11Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2014-03-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2014-03-27Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2014-03-27Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2016-05-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaPrestige Car Center Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä61/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
596 verrokkia
Omavaraisuus27%
Heikompi kuin 73 % verrokeista
Kannattavuus60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Maksuvalmius56%
Parempi kuin 56 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu87%
Parempi kuin 87 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika93 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika93 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Korkea taseen velkavipu
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1861/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-27 02.2061/100 · v0.14
B1 → B1 · -6 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1567/100 · v0.14
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1461/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
57/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 12 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
83/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

27 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-24

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-26.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Prestige Car Center Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.