Yritysprofiili

ProKylmä Oy

ProKylmä Oy:n kotipaikka on Jyskä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-04-08. Toimiala on muu erikoiskoneiden ja -laitteiden korjaus ja huolto. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €2,022,923 ja liikevoitto €294,999.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2992460-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2992460-2
Toimiala
Muu erikoiskoneiden ja -laitteiden korjaus ja huolto
Kunta
Jyskä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2019-04-08
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2019-03-31
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Sievisenmäentie 8 A, 40420, Jyskä

Verkkosivu: https://www.prokylma.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä ProKylmä Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

ProKylmä Oy:n sijaintipaikkakunta on Jyskä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-04-08. Toimiala on muu erikoiskoneiden ja -laitteiden korjaus ja huolto. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €2,022,923 ja liikevoitto €294,999. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-02-28 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,022,923 sekä tilikauden tulokseksi €240,894. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +2.4%, liikevoittoprosentti +14.6% ja omavaraisuusaste +77.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-02-28

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys2.4%
Liikevoittoprosentti14.6%
Omavaraisuusaste77.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €900
Inventory€50,422Edellinen: €51,770
Rahat ja pankkisaamiset€691,877Edellinen: €468,479
Edellisten tilikausien voitto/tappio€522,509Edellinen: €402,736
Oma pääoma€766,403Edellinen: €571,205
Velat€225,860Edellinen: €302,623
Vaihtuvat vastaavat€985,684Edellinen: €852,074
Current liabilities€225,860Edellinen: €295,977
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,976,245
2025-02-28
€2,022,923
2026-02-28
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€195,814
2025-02-28
€294,999
2026-02-28
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€165,469
2025-02-28
€240,894
2026-02-28
Varat -kehitys2 kautta
€873,828
2025-02-28
€992,263
2026-02-28

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
97/100 · Nousussa
77.2 %2025-02-28: 65.4 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
3.29x2025-02-28: 1.76x
Liikevoitto-%Hyvä
86/100 · Nousussa
14.6 %2025-02-28: 9.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-02-282026-02-28
Omavaraisuusaste65.4 %77.2 %
Maksuvalmius1.76x3.29x
Liikevoitto-%9.9 %14.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2992460-2
ALV-tunnusFI29924602
EU-tunnusFIFPRO.2992460-2
KuntaJyskä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2019-03-31Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2019-03-31Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2019-03-31Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2019-04-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-04-08Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväProKylmä Oy
Luokitus nousiB1 → A2 · uusi analyysi 2026-09-23
Mallin pistemäärä80/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
322 verrokkia
Omavaraisuus63%
Parempi kuin 63 % verrokeista
Kannattavuus71%
Parempi kuin 71 % verrokeista
Maksuvalmius80%
Parempi kuin 80 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika70 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika74 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-09-23 08.5280/100 · v0.14
B1 → A2 · +19 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-02-28).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1561/100 · v0.14
B2 → B1 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1358/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-23
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
50/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 7 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
79/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
23.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

17 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-09

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-02-28

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-24.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

ProKylmä Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.