Yritysprofiili

Promara Oy

Promara Oy:n kotipaikka on Hanko. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1989-08-23. Toimiala on liikkeenjohdon konsultointi. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €131,586 ja liikevoitto €74,908.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0805829-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0805829-0
Toimiala
Liikkeenjohdon konsultointi
Kunta
Hanko
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1989-08-23
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1990-08-02
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Anklarängintie 22 A, 10900, Hanko

Tietoa yrityksestä Promara Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Promara Oy:n sijaintipaikkakunta on Hanko. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1989-08-23. Toimiala on liikkeenjohdon konsultointi. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €131,586 ja liikevoitto €74,908. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €131,586 sekä tilikauden tulokseksi €75,022. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +148.1%, liikevoittoprosentti +56.9% ja omavaraisuusaste +97.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys148.1%
Liikevoittoprosentti56.9%
Omavaraisuusaste97.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€17,514Edellinen: €0
Inventory€243,912Edellinen: €183,852
Rahat ja pankkisaamiset€111,591Edellinen: €8,378
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€8,943Edellinen: €23,085
Oma pääoma€351,662Edellinen: €276,640
Velat€7,609Edellinen: €2,037
Vaihtuvat vastaavat€358,890Edellinen: €194,922
Current liabilities€6,700Edellinen: €700
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€53,045
2024-12-31
€131,586
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€31,338
2024-12-31
€74,908
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€32,027
2024-12-31
€75,022
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€278,677
2024-12-31
€359,271
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
97.9 %2024-12-31: 99.3 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
53.06x2024-12-31: 274.61x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
50.2 %2024-12-31: -59.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste99.3 %97.9 %
Maksuvalmius274.61x53.06x
Liikevoitto-%-59.1 %50.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0805829-0
EU-tunnusFIFPRO.0805829-0
KuntaHanko
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1989-08-23Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1990-08-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A1
ErinomainenPromara Oy
Luokitus nousiA3 → A1 · uusi analyysi 2026-09-23
Mallin pistemäärä90/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
245 verrokkia
Omavaraisuus96%
Parempi kuin 96 % verrokeista
Kannattavuus96%
Parempi kuin 96 % verrokeista
Maksuvalmius98%
Parempi kuin 98 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu96%
Parempi kuin 96 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika146 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika146 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A1
2026-09-23 16.1890/100 · v0.14
A3 → A1 · +19 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1571/100 · v0.14
B1 → A3 · +8 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1363/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-23
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
72/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 37 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
76/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
23.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

25 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-26

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Promara Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.