Yritysprofiili

Pudasjärven Lämpö Oy

Pudasjärven Lämpö Oy:n kotipaikka on Pudasjärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-12-17. Toimiala on lämmön, höyryn ja jäähdytyksen tuotanto ja jakelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €3,494,756 ja liikevoitto €508,884.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2658307-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2658307-2
Toimiala
Lämmön, höyryn ja jäähdytyksen tuotanto ja jakelu
Kunta
Pudasjärvi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2014-12-17
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2014-12-04
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Lämpötie 1, 93100, Pudasjärvi

Postiosoite: PL 10, 93101, Pudasjärvi

Tietoa yrityksestä Pudasjärven Lämpö Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Pudasjärven Lämpö Oy:n sijaintipaikkakunta on Pudasjärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-12-17. Toimiala on lämmön, höyryn ja jäähdytyksen tuotanto ja jakelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €3,494,756 ja liikevoitto €508,884. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €3,494,756 sekä tilikauden tulokseksi €190,654. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +4.1%, liikevoittoprosentti +14.6% ja omavaraisuusaste +14.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys4.1%
Liikevoittoprosentti14.6%
Omavaraisuusaste14.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€7,310Edellinen: €0
Inventory€266,203Edellinen: €459,627
Rahat ja pankkisaamiset€236,822Edellinen: €127,293
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€560,243Edellinen: -€250,173
Oma pääoma€1,132,911Edellinen: €942,257
Velat€6,867,336Edellinen: €7,391,860
Vaihtuvat vastaavat€1,060,293Edellinen: €1,168,028
Current liabilities€2,304,528Edellinen: €2,320,828
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€3,357,582
2024-12-31
€3,494,756
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€65,424
2024-12-31
€508,884
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€310,070
2024-12-31
€190,654
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€8,334,117
2024-12-31
€8,000,246
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
18/100 · Nousussa
14.2 %2024-12-31: 11.3 %
MaksuvalmiusHeikko
7/100 · Laskussa
0.22x2024-12-31: 0.25x
Liikevoitto-%Hyvä
86/100 · Nousussa
14.5 %2024-12-31: 1.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste11.3 %14.2 %
Maksuvalmius0.25x0.22x
Liikevoitto-%1.9 %14.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2658307-2
ALV-tunnusFI26583072
EU-tunnusFIFPRO.2658307-2
KuntaPudasjärvi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2014-12-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2014-12-17Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2015-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2015-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2015-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaPudasjärven Lämpö Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä62/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
1363 verrokkia
Omavaraisuus19%
Heikompi kuin 81 % verrokeista
Kannattavuus84%
Parempi kuin 84 % verrokeista
Maksuvalmius45%
Heikompi kuin 55 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu57%
Parempi kuin 57 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika164 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika164 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1862/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-30 07.0362/100 · v0.14
A3 → B1 · -10 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1572/100 · v0.14
B1 → A3 · +8 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1464/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
79/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 11 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
82/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
30.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

19 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-09-09

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Pudasjärven Lämpö Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.