Yritysprofiili

Puistolantien Auto Oy

Puistolantien Auto Oy:n kotipaikka on Ulvila. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2003-07-22. Toimiala on tieliikenteen muu kuin säännöllinen henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €96,154 ja liikevoitto €5,169.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1840581-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1840581-5
Toimiala
Tieliikenteen muu kuin säännöllinen henkilökuljetus
Kunta
Ulvila
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2003-07-22
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2003-07-10
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Puistolantie 53, 28400, Ulvila

Puhelin: +358409618729Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.puistolantienauto.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Harri Tapio LähdemäkiHallituksen jäsen (7/2003)
Harri LähdemäkiRekisteristä vastaava yhteyshenkilö
Reijo LähdemäkiHallitus: varajäsen

Tietoa yrityksestä Puistolantien Auto Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Puistolantien Auto Oy:n sijaintipaikkakunta on Ulvila. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2003-07-22. Toimiala on tieliikenteen muu kuin säännöllinen henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €96,154 ja liikevoitto €5,169. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €96,154 sekä tilikauden tulokseksi €3,284. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +50.9%, liikevoittoprosentti +5.4% ja omavaraisuusaste +29.0%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

Puistolantien UrakointiVILLITAKSI

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on luvanvarainen joukkoliikenne, rakennus- ja saneeraustoiminta, maa- ja vesirakentaminen, kone- ja purku-urakointi, saattovalvonta, tilausliikennetoiminta, koneiden ja laitteiden osto, myynti, vuokraus, valmistus ja korjaus. Yhtiö voi toimintaansa varten ostaa, myydä, omistaa osakkeita ja osuuksia sekä kiinteistöjä.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys50.9%
Liikevoittoprosentti5.4%
Omavaraisuusaste29.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€4,386Edellinen: €3,384
Advances received€0Edellinen: €909
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€48,253Edellinen: -€48,672
Tulos ennen veroja€3,283Edellinen: €419
Oma pääoma€19,937Edellinen: €16,653
Velat€48,783Edellinen: €48,188
Vaihtuvat vastaavat€7,809Edellinen: €6,361
Current liabilities€48,783Edellinen: €48,188
Henkilöstö1Edellinen: 1
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€59,249
2021-12-31
€49,590
2022-12-31
€44,978
2023-12-31
€63,705
2024-12-31
€96,154
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€14,228
2021-12-31
€6,946
2022-12-31
€268
2023-12-31
€1,551
2024-12-31
€5,169
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€10,442
2021-12-31
€5,722
2022-12-31
-€859
2023-12-31
€420
2024-12-31
€3,284
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€51,611
2021-12-31
€56,248
2022-12-31
€58,885
2023-12-31
€64,841
2024-12-31
€68,719
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteVälttävä
36/100 · Nousussa
29.0 %2024-12-31: 25.7 %
MaksuvalmiusHeikko
3/100 · Nousussa
0.09x2024-12-31: 0.07x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
63/100 · Nousussa
5.4 %2024-12-31: 2.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste22.3 %30.6 %27.8 %25.7 %29.0 %
Maksuvalmius---0.07x0.09x
Liikevoitto-%24.0 %14.0 %0.6 %2.4 %5.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1840581-5
ALV-tunnusFI18405815
EU-tunnusFIFPRO.1840581-5
KuntaUlvila
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2003-07-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2003-07-22Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2003-09-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2003-09-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2008-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Harri Tapio LähdemäkiHallituksen jäsen (7/2003)Lähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Harri LähdemäkiRekisteristä vastaava yhteyshenkilöLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Reijo LähdemäkiHallitus: varajäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaPuistolantien Auto Oy
Luokitus laskiA3 → B1 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä67/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
60 verrokkia
Omavaraisuus40%
Heikompi kuin 60 % verrokeista
Kannattavuus72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Maksuvalmius33%
Heikompi kuin 67 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu90%
Parempi kuin 90 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika92 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika109 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-10-1767/100 · v0.15
A3 → B1 · -3 pistettä
  • Maksuvalmius: Ei riittävästi historiaa → Vakaa
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1470/100 · v0.14
A3 → A3
  • Liikevaihto: Paranee
  • Kannattavuus: Paranee
  • Vakavaraisuus: Vakaa
A3
2026-09-1470/100 · v0.13
A3 → A3
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
A3
2026-09-1370/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
47/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 23 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
83/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

20 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-02

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Puistolantien Auto Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.