Yritysprofiili

Punainen Ovi Oy

Punainen Ovi Oy:n kotipaikka on Sodankylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1996-11-19. Toimiala on kosmetiikka- ja hygieniatuotteiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €166,611 ja liikevoitto €18,573.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1068460-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1068460-2
Toimiala
Kosmetiikka- ja hygieniatuotteiden vähittäiskauppa
Kunta
Sodankylä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1996-11-19
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1996-11-22
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: JÄÄMERENTIE 13, 99600, Sodankylä

Tietoa yrityksestä Punainen Ovi Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Punainen Ovi Oy:n sijaintipaikkakunta on Sodankylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1996-11-19. Toimiala on kosmetiikka- ja hygieniatuotteiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €166,611 ja liikevoitto €18,573. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-08-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €166,611 sekä tilikauden tulokseksi €14,871. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -1.8%, liikevoittoprosentti +11.1% ja omavaraisuusaste +76.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-08-31

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-1.8%
Liikevoittoprosentti11.1%
Omavaraisuusaste76.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€35,471Edellinen: €37,928
Rahat ja pankkisaamiset€23,656Edellinen: €9,127
Advances received€3,702Edellinen: €3,466
Edellisten tilikausien voitto/tappio€28,620Edellinen: €16,860
Oma pääoma€49,042Edellinen: €37,142
Velat€14,878Edellinen: €15,336
Vaihtuvat vastaavat€62,460Edellinen: €50,798
Current liabilities€14,878Edellinen: €13,012
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€169,740
2024-08-31
€166,611
2025-08-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€17,609
2024-08-31
€18,573
2025-08-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€14,732
2024-08-31
€14,871
2025-08-31
Varat -kehitys2 kautta
€52,478
2024-08-31
€63,920
2025-08-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
81.4 %2024-08-31: 75.8 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
3.97x2024-08-31: 3.62x
Liikevoitto-%Hyvä
78/100 · Nousussa
11.2 %2024-08-31: 10.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-08-312025-08-31
Omavaraisuusaste75.8 %81.4 %
Maksuvalmius3.62x3.97x
Liikevoitto-%10.4 %11.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1068460-2
ALV-tunnusFI10684602
EU-tunnusFIFPRO.1068460-2
KuntaSodankylä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1996-11-19Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1996-11-19Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1996-11-22Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
1996-11-22Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1997-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväPunainen Ovi Oy
Luokitus nousiB1 → A2 · uusi analyysi 2026-10-05
Mallin pistemäärä80/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
116 verrokkia
Omavaraisuus79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Kannattavuus60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Maksuvalmius84%
Parempi kuin 84 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu28%
Heikompi kuin 72 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika48 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika81 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-10-05 08.2480/100 · v0.14
B1 → A2 · +15 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-08-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1565/100 · v0.14
B2 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1459/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-05
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 29 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
79/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
5.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-18

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-08-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Punainen Ovi Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.