Yritysprofiili

Putki-Varonen Oy

Putki-Varonen Oy:n kotipaikka on Nukari. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-11-30. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-04-30 liikevaihto oli €264,853 ja liikevoitto €86,557.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3250273-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3250273-4
Toimiala
Lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
Kunta
Nukari
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-11-30
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-11-23
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Hattarantie 11b, 05450, Nukari

Verkkosivu: https://www.putki-varonen.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Putki-Varonen Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Putki-Varonen Oy:n sijaintipaikkakunta on Nukari. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-11-30. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-04-30 liikevaihto oli €264,853 ja liikevoitto €86,557. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-04-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €264,853 sekä tilikauden tulokseksi €57,305. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -0.4%, liikevoittoprosentti +32.7% ja omavaraisuusaste +78.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-04-30

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-0.4%
Liikevoittoprosentti32.7%
Omavaraisuusaste78.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€2,000Edellinen: €2,000
Rahat ja pankkisaamiset€8,748Edellinen: €52,960
Edellisten tilikausien voitto/tappio€36,439Edellinen: €10,351
Oma pääoma€93,744Edellinen: €37,339
Velat€26,401Edellinen: €41,839
Vaihtuvat vastaavat€112,173Edellinen: €68,549
Current liabilities€26,401Edellinen: €31,692
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€265,842
2024-04-30
€264,853
2025-04-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€35,066
2024-04-30
€86,557
2025-04-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€26,988
2024-04-30
€57,305
2025-04-30
Varat -kehitys2 kautta
€79,178
2024-04-30
€120,145
2025-04-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
98/100 · Nousussa
78.0 %2024-04-30: 47.2 %
MaksuvalmiusHeikko
14/100 · Laskussa
0.41x2024-04-30: 1.73x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
32.7 %2024-04-30: 13.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-04-302025-04-30
Omavaraisuusaste47.2 %78.0 %
Maksuvalmius1.73x0.41x
Liikevoitto-%13.2 %32.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3250273-4
ALV-tunnusFI32502734
EU-tunnusFIFPRO.3250273-4
KuntaNukari
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-11-23Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-11-23Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2021-11-30Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-11-30Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaPutki-Varonen Oy
Luokitus nousiB3 → B1 · uusi analyysi 2026-09-20
Mallin pistemäärä69/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
40 verrokkia
Omavaraisuus78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Kannattavuus95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Maksuvalmius28%
Heikompi kuin 72 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu40%
Heikompi kuin 60 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika148 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika99 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-09-20 02.4969/100 · v0.14
B3 → B1 · +25 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-04-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1444/100 · v0.14
B3 → B3
B3
2026-09-1444/100 · v0.13
B2 → B3 · -7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1351/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-20
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
46/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
9.10.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-04-30.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
20.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

5 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-25

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-04-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Putki-Varonen Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.