Yritysprofiili

Putkityö P. Kontturi Oy

Putkityö P. Kontturi Oy:n kotipaikka on Mustasaari. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-06-01. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €144,945 ja liikevoitto -€22,683.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2834457-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2834457-7
Toimiala
Lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
Kunta
Mustasaari
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2017-06-01
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2017-05-16
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Vanhakaupungintie 86, 65610, Mustasaari

Tietoa yrityksestä Putkityö P. Kontturi Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Putkityö P. Kontturi Oy:n sijaintipaikkakunta on Mustasaari. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-06-01. Toimiala on lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €144,945 ja liikevoitto -€22,683. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €144,945 sekä tilikauden tulokseksi -€22,723. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -43.7%, liikevoittoprosentti -15.6% ja omavaraisuusaste +76.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-43.7%
Liikevoittoprosentti-15.6%
Omavaraisuusaste76.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€456Edellinen: €521
Rahat ja pankkisaamiset€4,989Edellinen: €24,925
Edellisten tilikausien voitto/tappio€48,627Edellinen: €26,452
Oma pääoma€34,561Edellinen: €62,184
Velat€10,455Edellinen: €27,186
Vaihtuvat vastaavat€21,052Edellinen: €64,893
Current liabilities€10,455Edellinen: €27,186
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€257,357
2024-12-31
€144,945
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€30,140
2024-12-31
-€22,683
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€27,075
2024-12-31
-€22,723
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€89,370
2024-12-31
€45,016
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
96/100 · Nousussa
76.8 %2024-12-31: 69.6 %
MaksuvalmiusVälttävä
17/100 · Laskussa
0.52x2024-12-31: 0.94x
Liikevoitto-%Heikko
11/100 · Laskussa
-15.7 %2024-12-31: 11.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste69.6 %76.8 %
Maksuvalmius0.94x0.52x
Liikevoitto-%11.7 %-15.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2834457-7
ALV-tunnusFI28344577
EU-tunnusFIFPRO.2834457-7
KuntaMustasaari
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2017-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2017-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2017-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2017-06-01Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2017-06-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaPutkityö P. Kontturi Oy
Luokitus ennallaanB3 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä47/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
202 verrokkia
Omavaraisuus76%
Parempi kuin 76 % verrokeista
Kannattavuus6%
Heikompi kuin 94 % verrokeista
Maksuvalmius49%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu6%
Heikompi kuin 94 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika114 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika101 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B3
2026-10-1847/100 · v0.15
B3 → B3
B3
2026-10-02 11.4247/100 · v0.14
B2 → B3 · -10 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1557/100 · v0.14
B2 → B2 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1455/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava taloudellinen riskisignaali. Tarkista myös profiilin taloustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 9 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
75/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
2.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

13 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-24

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Putkityö P. Kontturi Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.