Yritysprofiili

Puukurre Oy

Puukurre Oy:n kotipaikka on Juankoski. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-01-16. Toimiala on puun sahaus ja höyläys. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €677,015 ja liikevoitto €39,642.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2876477-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2876477-4
Toimiala
Puun sahaus ja höyläys
Kunta
Juankoski
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2018-01-16
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2017-12-18
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Vehkalahdentie 87, 73500, Juankoski

Tietoa yrityksestä Puukurre Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Puukurre Oy:n sijaintipaikkakunta on Juankoski. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-01-16. Toimiala on puun sahaus ja höyläys. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €677,015 ja liikevoitto €39,642. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €677,015 sekä tilikauden tulokseksi €29,970. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +13.2%, liikevoittoprosentti +5.9% ja omavaraisuusaste +89.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty4
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys13.2%
Liikevoittoprosentti5.9%
Omavaraisuusaste89.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€111,729Edellinen: €106,464
Rahat ja pankkisaamiset€13,646Edellinen: €14,336
Edellisten tilikausien voitto/tappio€225,547Edellinen: €220,107
Oma pääoma€260,518Edellinen: €250,160
Velat€30,683Edellinen: €23,436
Vaihtuvat vastaavat€152,062Edellinen: €145,782
Current liabilities€22,505Edellinen: €23,436
Liikevaihto -kehitys4 kautta
€693,241
2022-12-31
€575,583
2023-12-31
€598,128
2024-12-31
€677,015
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys4 kautta
€66,628
2022-12-31
€56,288
2023-12-31
€32,400
2024-12-31
€39,642
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys4 kautta
€51,599
2022-12-31
€42,964
2023-12-31
€25,054
2024-12-31
€29,970
2025-12-31
Varat -kehitys4 kautta
€343,015
2022-12-31
€284,709
2023-12-31
€273,597
2024-12-31
€291,200
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
89.5 %2024-12-31: 91.4 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
5.57x2024-12-31: 5.15x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
65/100 · Nousussa
5.9 %2024-12-31: 5.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste67.0 %85.9 %91.4 %89.5 %
Maksuvalmius2.52x3.48x5.15x5.57x
Liikevoitto-%9.6 %9.8 %5.4 %5.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2876477-4
ALV-tunnusFI28764774
EU-tunnusFIFPRO.2876477-4
KuntaJuankoski
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2018-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2018-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2018-01-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2018-01-16Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2018-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväPuukurre Oy
Luokitus ennallaanA2 · uusi analyysi 2026-11-06
Mallin pistemäärä81/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee · 2 peräkkäistä kautta
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
1638 verrokkia
Omavaraisuus86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Kannattavuus49%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius91%
Parempi kuin 91 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika80 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika93 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
7 arviota
A2
2026-11-06 07.1481/100 · v0.15
A2 → A2
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-aikasarjaan lisättiin uusi tilinpäätös (2025-12-31).
A2
2026-11-05 10.4581/100 · v0.15
A3 → A2 · +2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-aikasarjaan lisättiin uusi tilinpäätös (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-10-1779/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-09-21 06.2679/100 · v0.14
B1 → A3 · +12 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-06
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
68/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 8 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
84/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
5.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
21.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

20 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-21

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Puukurre Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.