Yritysprofiili

Puumalan Poiju Oy

Puumalan Poiju Oy:n kotipaikka on Puumala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-02-09. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €439,151 ja liikevoitto €11,671.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3189487-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3189487-9
Toimiala
Ruokaravintolat
Kunta
Puumala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-02-09
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-02-08
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Satamatie 5, 52200, Puumala

Verkkosivu: https://www.puumalanpoiju.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Puumalan Poiju Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Puumalan Poiju Oy:n sijaintipaikkakunta on Puumala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-02-09. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €439,151 ja liikevoitto €11,671. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-04-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €439,151 sekä tilikauden tulokseksi €8,569. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -1.3%, liikevoittoprosentti +2.7% ja omavaraisuusaste +80.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-04-30

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-1.3%
Liikevoittoprosentti2.7%
Omavaraisuusaste80.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€720Edellinen: €0
Inventory€11,791Edellinen: €8,191
Rahat ja pankkisaamiset€58,913Edellinen: €51,586
Advances received€1,231Edellinen: €1,570
Edellisten tilikausien voitto/tappio€34,939Edellinen: €2,361
Oma pääoma€73,508Edellinen: €74,939
Velat€17,988Edellinen: €18,550
Vaihtuvat vastaavat€73,876Edellinen: €63,007
Current liabilities€17,988Edellinen: €18,550
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€445,042
2025-04-30
€439,151
2026-04-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€40,774
2025-04-30
€11,671
2026-04-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€32,578
2025-04-30
€8,569
2026-04-30
Varat -kehitys2 kautta
€93,489
2025-04-30
€91,496
2026-04-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
81.4 %2025-04-30: 81.5 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
3.93x2025-04-30: 3.22x
Liikevoitto-%Välttävä
57/100 · Laskussa
2.6 %2025-04-30: 9.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-04-302026-04-30
Omavaraisuusaste81.5 %81.4 %
Maksuvalmius3.22x3.93x
Liikevoitto-%9.2 %2.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3189487-9
ALV-tunnusFI31894879
EU-tunnusFIFPRO.3189487-9
KuntaPuumala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-02-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2021-02-08Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-02-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2021-02-09Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-02-09Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaPuumalan Poiju Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä65/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
46 verrokkia
Omavaraisuus93%
Parempi kuin 93 % verrokeista
Kannattavuus43%
Heikompi kuin 57 % verrokeista
Maksuvalmius96%
Parempi kuin 96 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu35%
Heikompi kuin 65 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika146 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika145 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1865/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-10-05 20.2165/100 · v0.14
B3 → B1 · +22 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-04-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1543/100 · v0.14
B2 → B3 · -7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1450/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
14/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
54/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
5.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
30.4.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-04-30.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

8 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-04

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-04-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Puumalan Poiju Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.