Yritysprofiili

Pyhänpahta Oy

Pyhänpahta Oy:n kotipaikka on Pelkosenniemi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1991-12-31. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €147,115 ja liikevoitto €35,492.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0887652-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0887652-5
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Pelkosenniemi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1991-12-31
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1992-05-26
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: C/O PENTTI PYYKÖNEN, 98500, Pelkosenniemi

Tietoa yrityksestä Pyhänpahta Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Pyhänpahta Oy:n sijaintipaikkakunta on Pelkosenniemi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1991-12-31. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €147,115 ja liikevoitto €35,492. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €147,115 sekä tilikauden tulokseksi €32,489. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -79.6%, liikevoittoprosentti +24.1% ja omavaraisuusaste +95.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-79.6%
Liikevoittoprosentti24.1%
Omavaraisuusaste95.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€95,003Edellinen: €169
Inventory€383,302Edellinen: €436,140
Rahat ja pankkisaamiset€210,769Edellinen: €227,407
Edellisten tilikausien voitto/tappio€604,868Edellinen: €563,512
Oma pääoma€640,357Edellinen: €660,726
Velat€29,499Edellinen: €203,798
Vaihtuvat vastaavat€616,699Edellinen: €746,711
Current liabilities€29,499Edellinen: €203,798
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€720,000
2024-12-31
€147,115
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€105,022
2024-12-31
€35,492
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€94,214
2024-12-31
€32,489
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€870,024
2024-12-31
€669,856
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
95.6 %2024-12-31: 75.9 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
20.14x2024-12-31: 3.26x
Liikevoitto-%Hyvä
87/100 · Nousussa
14.7 %2024-12-31: 14.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste75.9 %95.6 %
Maksuvalmius3.26x20.14x
Liikevoitto-%14.6 %14.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0887652-5
ALV-tunnusFI08876525
EU-tunnusFIFPRO.0887652-5
KuntaPelkosenniemi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1991-12-31Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1992-05-26Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2009-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväPyhänpahta Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-09-21
Mallin pistemäärä73/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
64 verrokkia
Omavaraisuus91%
Parempi kuin 91 % verrokeista
Kannattavuus86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Maksuvalmius94%
Parempi kuin 94 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu9%
Heikompi kuin 91 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika111 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika99 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-09-21 23.3273/100 · v0.14
B1 → A3 · +13 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1460/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1460/100 · v0.13
B2 → B1 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1357/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-21
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 34 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
81/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
21.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

17 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-21

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Pyhänpahta Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.