Yritysprofiili

QL Laatutoiminta Oy

QL Laatutoiminta Oy:n kotipaikka on Jännevirta. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1996-06-28. Toimiala on liikkeenjohdon konsultointi. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €3,013 ja liikevoitto -€124.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1045887-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1045887-5
Toimiala
Liikkeenjohdon konsultointi
Kunta
Jännevirta
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1996-06-28
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1996-04-18
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Launatanlahdentie 86, 70940, Jännevirta

Verkkosivu: https://www.ql.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä QL Laatutoiminta Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

QL Laatutoiminta Oy:n sijaintipaikkakunta on Jännevirta. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1996-06-28. Toimiala on liikkeenjohdon konsultointi. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €3,013 ja liikevoitto -€124. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €3,013 sekä tilikauden tulokseksi -€132. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -49.1%, liikevoittoprosentti -4.1% ja omavaraisuusaste +87.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-49.1%
Liikevoittoprosentti-4.1%
Omavaraisuusaste87.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€2,397Edellinen: €2,635
Edellisten tilikausien voitto/tappio€94,323Edellinen: €94,646
Oma pääoma€102,601Edellinen: €102,732
Velat€14,369Edellinen: €14,370
Vaihtuvat vastaavat€16,274Edellinen: €16,407
Current liabilities€14,369Edellinen: €14,370
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€3,050
2023-12-31
€5,921
2024-12-31
€3,013
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
-€9,537
2023-12-31
-€323
2024-12-31
-€124
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
-€9,487
2023-12-31
-€323
2024-12-31
-€132
2025-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€120,379
2023-12-31
€117,103
2024-12-31
€116,970
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
87.7 %2024-12-31: 87.7 %
MaksuvalmiusHeikko
6/100 · Vakaa
0.17x2024-12-31: 0.18x
Liikevoitto-%Heikko
40/100 · Nousussa
-4.1 %2024-12-31: -5.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste93.9 %87.7 %87.7 %
Maksuvalmius0.00x0.18x0.17x
Liikevoitto-%-68.0 %-5.5 %-4.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1045887-5
ALV-tunnusFI10458875
EU-tunnusFIFPRO.1045887-5
KuntaJännevirta
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1996-04-15Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1996-04-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
1996-04-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1996-06-28Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaQL Laatutoiminta Oy
Luokitus laskiA3 → B1 · uusi analyysi 2026-09-16
Mallin pistemäärä65/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusParanee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
68 verrokkia
Omavaraisuus65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Kannattavuus15%
Heikompi kuin 85 % verrokeista
Maksuvalmius71%
Parempi kuin 71 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu9%
Heikompi kuin 91 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika112 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika169 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-09-16 15.4365/100 · v0.14
A3 → B1 · -7 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1472/100 · v0.14
A3 → A3
A3
2026-09-1472/100 · v0.13
B1 → A3 · +8 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1364/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-16
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
72/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 30 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
82/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
16.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

19 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-22

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

QL Laatutoiminta Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.