Yritysprofiili

R-House Oy

R-House Oy:n kotipaikka on Hyvinkää. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2007-04-25. Toimiala on muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €32,075 ja liikevoitto -€3,952.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2111013-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2111013-7
Toimiala
Muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
Kunta
Hyvinkää
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2007-04-25
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2007-04-17
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Pappilankatu 5-9 B 19, 05800, Hyvinkää

Verkkosivu: https://www.r-house.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä R-House Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

R-House Oy:n sijaintipaikkakunta on Hyvinkää. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2007-04-25. Toimiala on muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €32,075 ja liikevoitto -€3,952. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €32,075 sekä tilikauden tulokseksi -€3,942. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -8.1%, liikevoittoprosentti -12.3% ja omavaraisuusaste +39.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-06-30

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-8.1%
Liikevoittoprosentti-12.3%
Omavaraisuusaste39.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€7,327Edellinen: €8,601
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€13,578Edellinen: -€10,515
Oma pääoma€4,370Edellinen: €8,312
Velat€6,667Edellinen: €4,738
Vaihtuvat vastaavat€10,881Edellinen: €12,842
Current liabilities€6,667Edellinen: €4,738
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€34,918
2024-06-30
€32,075
2025-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€3,063
2024-06-30
-€3,952
2025-06-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€3,063
2024-06-30
-€3,942
2025-06-30
Varat -kehitys2 kautta
€13,050
2024-06-30
€11,037
2025-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
49/100 · Laskussa
39.6 %2024-06-30: 63.7 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
37/100 · Laskussa
1.10x2024-06-30: 1.82x
Liikevoitto-%Heikko
19/100 · Laskussa
-12.3 %2024-06-30: -8.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-06-302025-06-30
Omavaraisuusaste63.7 %39.6 %
Maksuvalmius1.82x1.10x
Liikevoitto-%-8.8 %-12.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2111013-7
ALV-tunnusFI21110137
EU-tunnusFIFPRO.2111013-7
KuntaHyvinkää
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2007-04-17Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2007-04-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2007-04-25Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2007-05-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväR-House Oy
Luokitus laskiA3 → B2 · uusi analyysi 2026-10-03
Mallin pistemäärä58/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
250 verrokkia
Omavaraisuus42%
Heikompi kuin 58 % verrokeista
Kannattavuus28%
Heikompi kuin 72 % verrokeista
Maksuvalmius72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu34%
Heikompi kuin 66 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika121 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika122 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-10-03 16.2458/100 · v0.14
A3 → B2 · -13 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-06-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1571/100 · v0.14
B1 → A3 · +8 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1463/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-03
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 19 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
77/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
3.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-29

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

R-House Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.