Yritysprofiili

R-Kattopalvelu Oy

R-Kattopalvelu Oy:n kotipaikka on Vimpeli. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2004-07-27. Toimiala on kattorakenteiden asennus ja kattaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €265,310 ja liikevoitto €41.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1907146-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1907146-6
Toimiala
Kattorakenteiden asennus ja kattaminen
Kunta
Vimpeli
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2004-07-27
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2004-07-07
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Viitaniementie 94, 62800, Vimpeli

Tietoa yrityksestä R-Kattopalvelu Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

R-Kattopalvelu Oy:n sijaintipaikkakunta on Vimpeli. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2004-07-27. Toimiala on kattorakenteiden asennus ja kattaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €265,310 ja liikevoitto €41. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-08-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €265,310 sekä tilikauden tulokseksi -€414. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +9.4%, liikevoittoprosentti +0.0% ja omavaraisuusaste +64.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-08-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys9.4%
Liikevoittoprosentti0.0%
Omavaraisuusaste64.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€22,900Edellinen: €20,700
Rahat ja pankkisaamiset€13,228Edellinen: €12,683
Edellisten tilikausien voitto/tappio€73,879Edellinen: €106,812
Oma pääoma€75,964Edellinen: €92,419
Velat€42,544Edellinen: €21,407
Vaihtuvat vastaavat€62,105Edellinen: €55,120
Current liabilities€42,544Edellinen: €21,407
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€242,541
2024-08-31
€265,310
2025-08-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€16,257
2024-08-31
€41
2025-08-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€16,894
2024-08-31
-€414
2025-08-31
Varat -kehitys2 kautta
€113,825
2024-08-31
€118,509
2025-08-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
80/100 · Laskussa
64.1 %2024-08-31: 81.2 %
MaksuvalmiusVälttävä
28/100 · Laskussa
0.85x2024-08-31: 1.56x
Liikevoitto-%Välttävä
50/100 · Nousussa
0.0 %2024-08-31: -6.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-08-312025-08-31
Omavaraisuusaste81.2 %64.1 %
Maksuvalmius1.56x0.85x
Liikevoitto-%-6.7 %0.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1907146-6
ALV-tunnusFI19071466
EU-tunnusFIFPRO.1907146-6
KuntaVimpeli
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2004-07-07Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2004-07-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2004-07-27Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2004-07-30Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2013-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaR-Kattopalvelu Oy
Luokitus laskiB1 → B3 · uusi analyysi 2026-09-23
Mallin pistemäärä49/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
90 verrokkia
Omavaraisuus54%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus24%
Heikompi kuin 76 % verrokeista
Maksuvalmius56%
Parempi kuin 56 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu71%
Parempi kuin 71 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika145 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika166 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B3
2026-09-23 07.3849/100 · v0.14
B1 → B3 · -11 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-08-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1560/100 · v0.14
B2 → B1 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1357/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-23
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 22 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
78/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Edunsaajatietojen rekisteritapahtumaRekisteriTodennettu lähde
28.9.2026 · PRH / KREKTOSIASIALLISET EDUNSAAJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
23.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-09-28

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-08-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

R-Kattopalvelu Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.