Yritysprofiili

R-Menu Oy

R-Menu Oy:n kotipaikka on Kangasala. Yritysmuoto on kommandiittiyhtiö. Yritys on perustettu 1991-06-26. Toimiala on muualla luokittelematon muiden elintarvikkeiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €2,212,848 ja liikevoitto €235,008.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0863758-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0863758-3
Toimiala
Muualla luokittelematon muiden elintarvikkeiden valmistus
Kunta
Kangasala
Yritysmuoto
Kommandiittiyhtiö
Perustamispäivä
1991-06-26
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1991-11-07
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Lentolantie 32, 36220, Kangasala

Tietoa yrityksestä R-Menu Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

R-Menu Oy:n sijaintipaikkakunta on Kangasala. Yritysmuoto on kommandiittiyhtiö. Yritys on perustettu 1991-06-26. Toimiala on muualla luokittelematon muiden elintarvikkeiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €2,212,848 ja liikevoitto €235,008. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,212,848 sekä tilikauden tulokseksi €125,783. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -0.7%, liikevoittoprosentti +10.6% ja omavaraisuusaste +33.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-0.7%
Liikevoittoprosentti10.6%
Omavaraisuusaste33.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€36,297Edellinen: €0
Inventory€1,212,861Edellinen: €1,224,757
Rahat ja pankkisaamiset€129,731Edellinen: €0
Edellisten tilikausien voitto/tappio€325,540Edellinen: €219,448
Oma pääoma€575,323Edellinen: €449,540
Velat€1,170,453Edellinen: €1,176,342
Vaihtuvat vastaavat€1,498,440Edellinen: €1,400,758
Current liabilities€444,813Edellinen: €837,360
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€2,227,894
2024-12-31
€2,212,848
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€213,387
2024-12-31
€235,008
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€106,092
2024-12-31
€125,783
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€1,625,882
2024-12-31
€1,745,776
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
41/100 · Nousussa
33.0 %2024-12-31: 27.6 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
3.02x2024-12-31: 1.46x
Liikevoitto-%Hyvä
76/100 · Nousussa
10.4 %2024-12-31: 9.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste27.6 %33.0 %
Maksuvalmius1.46x3.02x
Liikevoitto-%9.6 %10.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0863758-3
ALV-tunnusFI08637583
EU-tunnusFIFPRO.0863758-3
KuntaKangasala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1991-06-26Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1991-11-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2004-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2004-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2004-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväR-Menu Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-09-17
Mallin pistemäärä70/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
223 verrokkia
Omavaraisuus39%
Heikompi kuin 61 % verrokeista
Kannattavuus73%
Parempi kuin 73 % verrokeista
Maksuvalmius94%
Parempi kuin 94 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu32%
Heikompi kuin 68 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika106 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika106 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Samanaikainen elpyminen 2 talouden osa-alueella
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-09-17 01.1770/100 · v0.14
B1 → A3 · +10 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1460/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1460/100 · v0.13
B2 → B1 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1357/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
31/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 35 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
75/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

13 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-16

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

R-Menu Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.