Yritysprofiili

R4 Kiinteistöt Oy

R4 Kiinteistöt Oy:n kotipaikka on Vuorentausta. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-07-02. Toimiala on muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €58,441 ja liikevoitto €27,940.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3143229-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3143229-5
Toimiala
Muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
Kunta
Vuorentausta
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-07-02
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-06-23
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Koreeniityntie 1 C, 33430, Vuorentausta

Postiosoite: Koreeniityntie 1, 33430, Vuorentausta

Henkilöt ja päätöksentekijät

Takaluoma Jari MatiasPuheenjohtaja
Lähteenmäki Esa PetteriVarsinainen jäsen
Niva Jussi PetteriVarsinainen jäsen

Tietoa yrityksestä R4 Kiinteistöt Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

R4 Kiinteistöt Oy:n sijaintipaikkakunta on Vuorentausta. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-07-02. Toimiala on muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €58,441 ja liikevoitto €27,940. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €58,441 sekä tilikauden tulokseksi €18,085. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -4.6%, liikevoittoprosentti +48.3% ja omavaraisuusaste +69.7%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimialana on kiinteistöjen, asunto-osakkeiden ja toimitilojen omistaminen, hallinta, jalostaminen, myynti ja vuokraus. Yhtiö voi myös omistaa ja hallita loma- ja muita osakkeita, arvopapereita ja arvoesineitä sekä käydä niillä kauppaa. Yhtiön toimialana on lisäksi kaikki muu laillinen liiketoiminta.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet0
PRH jäsennetty0
Profiilin lähdeRikastettu lähdehavainto
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-4.6%
Liikevoittoprosentti48.3%
Omavaraisuusaste69.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Tulos ennen veroja€22,605Edellinen: €21,460
Henkilöstö0Edellinen: 0
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€48,000
2021-12-31
€63,365
2022-12-31
€65,800
2023-12-31
€61,266
2024-12-31
€58,441
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€24,000
2021-12-31
€32,088
2022-12-31
€28,798
2023-12-31
€29,040
2024-12-31
€27,940
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€18,000
2021-12-31
€20,286
2022-12-31
€17,273
2023-12-31
€17,168
2024-12-31
€18,085
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€319,000
2021-12-31
€304,294
2022-12-31
€289,542
2023-12-31
€277,513
2024-12-31
€263,946
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Rikastettu lähdehavainto.

OmavaraisuusasteHyvä
87/100 · Nousussa
69.7 %2024-12-31: 63.3 %
MaksuvalmiusHeikko
6/100 · Laskussa
0.19x2024-12-31: 0.24x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
48.3 %2024-12-31: 47.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste44.5 %53.3 %58.5 %63.3 %69.7 %
Maksuvalmius0.27x0.31x0.27x0.24x0.19x
Liikevoitto-%50.0 %50.8 %43.9 %47.5 %48.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3143229-5
ALV-tunnusFI31432295
EU-tunnusFIFPRO.3143229-5
KuntaVuorentausta
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-06-22Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-07-02Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2020-07-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Takaluoma Jari MatiasPuheenjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Lähteenmäki Esa PetteriVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Niva Jussi PetteriVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Rantanen Jarkko MikaelVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Roni KyrkköPäävastuullinen tilintarkastajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväR4 Kiinteistöt Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä74/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
76 verrokkia
Omavaraisuus63%
Parempi kuin 63 % verrokeista
Kannattavuus78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Maksuvalmius49%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu24%
Heikompi kuin 76 % verrokeista
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
2 arviota
A3
2026-10-1774/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-10-1674/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
43/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
16.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

6 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2024-06-22

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

R4 Kiinteistöt Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.