Yritysprofiili

Raahen Jul Oy

Raahen Jul Oy:n kotipaikka on Oulu. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1993-05-26. Toimiala on muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €3,000 ja liikevoitto €4,000.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1079653-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1079653-2
Toimiala
Muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta
Kunta
Oulu
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1993-05-26
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1997-03-13
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Haapanatie 11 A, 90150, Oulu

Puhelin: +35882238767Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Lassila Juha Jouni EerikVarsinainen jäsen
Lassila Matti SakariVarajäsen

Tietoa yrityksestä Raahen Jul Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Raahen Jul Oy:n sijaintipaikkakunta on Oulu. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1993-05-26. Toimiala on muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €3,000 ja liikevoitto €4,000. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €3,000 sekä tilikauden tulokseksi €3,000. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -4.2%, liikevoittoprosentti +133.0% ja omavaraisuusaste +53.6%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on rakennustoiminta sekä muu laillinen liiketoiminta.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet0
PRH jäsennetty0
Profiilin lähdeRikastettu lähdehavainto
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-4.2%
Liikevoittoprosentti133.0%
Omavaraisuusaste53.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Tulos ennen veroja€3,915Edellinen: €2,780
Henkilöstö12Edellinen: Ei vertailuarvoa
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€17,000
2021-12-31
€14,000
2022-12-31
€8,000
2023-12-31
€3,000
2024-12-31
€3,000
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€17,000
2021-12-31
€15,000
2022-12-31
€10,000
2023-12-31
€3,000
2024-12-31
€4,000
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€14,000
2021-12-31
€12,000
2022-12-31
€8,000
2023-12-31
€2,000
2024-12-31
€3,000
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€115,000
2021-12-31
€119,000
2022-12-31
€115,000
2023-12-31
€110,000
2024-12-31
€113,000
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Rikastettu lähdehavainto.

OmavaraisuusasteHyvä
67/100 · Laskussa
53.6 %2024-12-31: 55.6 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
35/100 · Laskussa
1.04x2024-12-31: 1.06x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
133.0 %2024-12-31: 100.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste44.7 %50.0 %54.9 %55.6 %53.6 %
Maksuvalmius0.89x1.02x1.08x1.06x1.04x
Liikevoitto-%100.0 %107.0 %125.0 %100.0 %133.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1079653-2
EU-tunnusFIFPRO.1079653-2
KuntaOulu
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1993-05-26Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1997-03-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1999-09-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Lassila Juha Jouni EerikVarsinainen jäsenLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Lassila Matti SakariVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväRaahen Jul Oy
Mallin pistemäärä74/100
Luottamus arvioonKeskitaso
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusEi riittävästi historiaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
160 verrokkia
Omavaraisuus40%
Heikompi kuin 60 % verrokeista
Kannattavuus88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-09
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
26/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 33 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
69/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
9.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-05-07

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Raahen Jul Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.