Yritysprofiili

Rakennus-Järvi Oy

Rakennus-Järvi Oy:n kotipaikka on Salo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-09-15. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €288,033 ja liikevoitto €1,021.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2639434-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2639434-3
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Salo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2014-09-15
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2014-09-04
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Tehdaskatu 14, 24100, Salo

Puhelin: +358401698779Lähdehavainto

Verkkosivu: https://rakennusjarvi.fiLähdehavainto

Instagram-profiili: https://www.instagram.com/rakennusjarvioyLähde: yrityksen verkkosivu

Facebook-profiili: https://www.facebook.com/profile.php?id=61560709494085Lähde: yrityksen verkkosivu

Henkilöt ja päätöksentekijät

Avellan Pekka AnteroToimitusjohtaja

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Alanko Jukka OlaviPuheenjohtaja

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Suorat yhteystiedot saatavilla kirjautuneilleOsa henkilötason yhteystiedoista näytetään vain rekisteröityneille käyttäjille. Tiedot perustuvat julkisiin lähteisiin, kuten yrityksen omiin verkkosivuihin.Kirjaudu nähdäksesi päätöksentekijöiden yhteystiedot

Tietoa yrityksestä Rakennus-Järvi Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Rakennus-Järvi Oy:n sijaintipaikkakunta on Salo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-09-15. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €288,033 ja liikevoitto €1,021. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €288,033 sekä tilikauden tulokseksi €510. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -27.2%, liikevoittoprosentti +0.3% ja omavaraisuusaste +1.5%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on rakennus-, saneeraus- ja rakennuttajatoiminta sekä näihin liittyvä teollinen tuotanto sekä kiinteistöjen ja osakkeiden kauppa, omistus ja vuokraus sekä kaikki muu laillinen liiketoiminta.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-27.2%
Liikevoittoprosentti0.3%
Omavaraisuusaste1.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Tulos ennen veroja-€303Edellinen: €12,530
Henkilöstö1Edellinen: Ei vertailuarvoa
Liikevaihto -kehitys4 kautta
€38,860
2022-12-31
€0
2023-12-31
€395,775
2024-12-31
€288,033
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys4 kautta
-€4,472
2022-12-31
€187
2023-12-31
€12,702
2024-12-31
€1,021
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys4 kautta
-€4,470
2022-12-31
€187
2023-12-31
€10,024
2024-12-31
€510
2025-12-31
Varat -kehitys4 kautta
€1,088
2022-12-31
€1,275
2023-12-31
€284,802
2024-12-31
€668,441
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHeikko
2/100 · Laskussa
1.5 %2024-12-31: 3.3 %
MaksuvalmiusEi arvioitavissa
0/100 · Trenditieto puuttuu
Ei saatavilla2023-12-31: 0.00x
Liikevoitto-%Välttävä
51/100 · Laskussa
0.3 %2024-12-31: 3.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste-67.1 %-42.6 %3.3 %1.5 %
Maksuvalmius0.60x0.00x--
Liikevoitto-%-11.4 %-3.2 %0.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2639434-3
ALV-tunnusFI26394343
EU-tunnusFIFPRO.2639434-3
KuntaSalo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2014-09-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2014-09-15Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2024-08-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2024-09-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2024-09-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Suoria yhteystietoja saatavilla kirjautuneille käyttäjille.

Avellan Pekka AnteroToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Alanko Jukka OlaviPuheenjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Järvi Jarmo JuhaniVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Avellan Pekka AnteroVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Alanko Maarit HelenaVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Vuorio Jukka TapaniTilintarkastajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Marko PaasovaaraPäävastuullinen tilintarkastajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaRakennus-Järvi Oy
Luokitus ennallaanB3 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä42/100
Luottamus arvioonKeskitaso
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusEi riittävästi historiaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
87 verrokkia
Omavaraisuus14%
Heikompi kuin 86 % verrokeista
Kannattavuus38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu24%
Heikompi kuin 76 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika109 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika109 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
3 arviota
B3
2026-10-1842/100 · v0.15
B3 → B3
B3
2026-09-1542/100 · v0.14
B3 → B3
  • Liikevaihto: Heikkenee
  • Kannattavuus: Heikkenee
  • Vakavaraisuus: Paranee
B3
2026-09-1442/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 12 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
64/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

10 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-05-22

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2023-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Rakennus-Järvi Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.