Yritysprofiili

Rakennus Ki-Ja Oy

Rakennus Ki-Ja Oy:n kotipaikka on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1995-04-12. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,596,103 ja liikevoitto €471,344.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0997549-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0997549-6
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Vantaa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1995-04-12
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1995-03-09
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Suosaarentie 6, 01760, Vantaa

Puhelin: +358405025445Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Johansson Kim JohanVarsinainen jäsen
Johansson Carl-Johan EdvinVarajäsen
Packalén Timo KaleviTilintarkastaja

Tietoa yrityksestä Rakennus Ki-Ja Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Rakennus Ki-Ja Oy:n sijaintipaikkakunta on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1995-04-12. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,596,103 ja liikevoitto €471,344. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,596,103 sekä tilikauden tulokseksi €77,696. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +24.3%, liikevoittoprosentti +29.1% ja omavaraisuusaste +54.3%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on rakennusliiketoiminta sekä rakennusalaan liittyvä kauppa, rakennusalan suunnittelu- ja asiantuntijatehtävät sekä asennus-, huolto- ja korjaustoiminta. Yhtiö voi omistaa ja hallita kiinteistöjä, osakehuoneistoja sekä arvopapereita ja käydä niillä kauppaa sekä harjoittaa vuokraustoimintaa.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys24.3%
Liikevoittoprosentti29.1%
Omavaraisuusaste54.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€25,255Edellinen: €19,980
Rahat ja pankkisaamiset€205,477Edellinen: €29,952
Edellisten tilikausien voitto/tappio€323,813Edellinen: €204,174
Tulos ennen veroja€474,207Edellinen: €419,730
Oma pääoma€404,032Edellinen: €326,336
Velat€340,077Edellinen: €278,501
Vaihtuvat vastaavat€507,265Edellinen: €317,105
Current liabilities€338,047Edellinen: €276,471
Henkilöstö6Edellinen: 6
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€1,343,768
2021-12-31
€1,358,084
2022-12-31
€1,663,461
2023-12-31
€1,284,167
2024-12-31
€1,596,103
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€153,291
2021-12-31
€370,203
2022-12-31
€363,927
2023-12-31
€419,158
2024-12-31
€471,344
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€138,439
2021-12-31
€293,595
2022-12-31
€87,543
2023-12-31
€119,639
2024-12-31
€77,696
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€969,704
2021-12-31
€565,810
2022-12-31
€514,892
2023-12-31
€604,837
2024-12-31
€744,109
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
68/100 · Nousussa
54.3 %2024-12-31: 54.0 %
MaksuvalmiusVälttävä
20/100 · Nousussa
0.61x2024-12-31: 0.11x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
29.1 %2024-12-31: 32.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste89.5 %73.0 %40.1 %54.0 %54.3 %
Maksuvalmius---0.11x0.61x
Liikevoitto-%11.3 %27.0 %21.6 %32.1 %29.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0997549-6
ALV-tunnusFI09975496
EU-tunnusFIFPRO.0997549-6
KuntaVantaa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1995-01-31Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-09Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1995-04-12Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1995-04-24Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2011-11-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Johansson Kim JohanVarsinainen jäsenLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Johansson Carl-Johan EdvinVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Packalén Timo KaleviTilintarkastajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväRakennus Ki-Ja Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä76/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
175 verrokkia
Omavaraisuus50%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus90%
Parempi kuin 90 % verrokeista
Maksuvalmius54%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika185 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika217 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1876/100 · v0.15
A3 → A3
  • Liikevaihto: Paranee → Vaihteleva
  • Kannattavuus: Heikkenee → Vaihteleva
  • Vakavaraisuus: Vakaa → Paranee
A3
2026-09-24 05.5076/100 · v0.14
B1 → A3 · +15 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1561/100 · v0.14
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1357/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 31 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
88/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
24.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

19 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-07-04

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Rakennus Ki-Ja Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.