Yritysprofiili

Rakennus Kortelainen oy

Rakennus Kortelainen oy:n kotipaikka on Rajamäki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-12-13. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €94,881 ja liikevoitto €13,752.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2874417-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2874417-5
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Rajamäki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2017-12-13
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2017-12-08
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: kahitie 23, 05200, Rajamäki

Puhelin: +358400778686Lähdehavainto

Verkkosivu: https://rakennuskortelainen.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Kortelainen Seppo AnteroToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Rakennus Kortelainen oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Rakennus Kortelainen oy:n sijaintipaikkakunta on Rajamäki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-12-13. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €94,881 ja liikevoitto €13,752. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €94,881 sekä tilikauden tulokseksi €10,427. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +1.7%, liikevoittoprosentti +14.5% ja omavaraisuusaste +95.2%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

KSA mittaustekniikkaPB Lure Factory

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2026-05-31

Tuodut kaudet0
PRH jäsennetty0
Profiilin lähdeRikastettu lähdehavainto
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys1.7%
Liikevoittoprosentti14.5%
Omavaraisuusaste95.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Tulos ennen veroja€13,092Edellinen: Ei vertailuarvoa
Henkilöstö1Edellinen: 1
Liikevaihto -kehitys6 kautta
€109,000
2021-12-31
€109,124
2022-05-31
€105,230
2023-05-31
€123,752
2024-05-31
€93,283
2025-05-31
€94,881
2026-05-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys6 kautta
-€5,000
2021-12-31
-€5,448
2022-05-31
-€6
2023-05-31
€20,528
2024-05-31
€10,500
2025-05-31
€13,752
2026-05-31
Tilikauden tulos -kehitys6 kautta
-€5,000
2021-12-31
-€5,476
2022-05-31
-€10
2023-05-31
€16,711
2024-05-31
€7,888
2025-05-31
€10,427
2026-05-31
Varat -kehitys6 kautta
€54,000
2021-12-31
€53,402
2022-05-31
€42,638
2023-05-31
€56,847
2024-05-31
€49,823
2025-05-31
€48,337
2026-05-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Rikastettu lähdehavainto.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
95.2 %2025-05-31: 95.8 %
MaksuvalmiusEi arvioitavissa
0/100 · Trenditieto puuttuu
Ei saatavilla2025-05-31: 7.50x
Liikevoitto-%Hyvä
86/100 · Laskussa
14.5 %2025-05-31: 14.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-05-312023-05-312024-05-312025-05-312026-05-31
Omavaraisuusaste38.9 %44.2 %58.6 %78.0 %95.8 %95.2 %
Maksuvalmius2.00x1.56x0.87x1.22x7.50x-
Liikevoitto-%-4.6 %0.0 %16.9 %11.8 %14.7 %14.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2874417-5
ALV-tunnusFI28744175
EU-tunnusFIFPRO.2874417-5
KuntaRajamäki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2017-12-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2017-12-13Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2018-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2018-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2018-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Kortelainen Seppo AnteroToimitusjohtajaLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Kortelainen Timo TapioVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Kortelainen Seppo AnteroVarsinainen jäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväRakennus Kortelainen oy
Luokitus nousiB2 → A3 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä71/100
Luottamus arvioonKeskitaso
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusEi riittävästi historiaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
227 verrokkia
Omavaraisuus83%
Parempi kuin 83 % verrokeista
Kannattavuus77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
2 arviota
A3
2026-10-1871/100 · v0.15
B2 → A3 · +19 pistettä
  • Liikevaihto: Ei riittävästi historiaa → Heikkenee
  • Kannattavuus: Ei riittävästi historiaa → Paranee
  • Vakavaraisuus: Ei riittävästi historiaa → Paranee
B2
2026-10-1352/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 8 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
71/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

12 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-22

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Rakennus Kortelainen oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.