Yritysprofiili

Rakennus Matikainen OY

Rakennus Matikainen OY:n kotipaikka on Kerava. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2007-12-11. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-12-31 liikevaihto oli €42,473 ja liikevoitto €7,765.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2159132-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2159132-1
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Kerava
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2007-12-11
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2007-11-26
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Puualhonpolku 5 B 32, 04200, Kerava

Puhelin: +358400457951Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Matikainen Jukka IlkkaToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Rakennus Matikainen OY

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Rakennus Matikainen OY:n sijaintipaikkakunta on Kerava. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2007-12-11. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-12-31 liikevaihto oli €42,473 ja liikevoitto €7,765. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2023-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €42,473 sekä tilikauden tulokseksi €6,213. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +2.4%, liikevoittoprosentti +18.3% ja omavaraisuusaste +6.3%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on rakentamis- ja saneeraustoiminta, näihin liittyvä materiaalikauppa sekä arvopapereiden ja kiinteistöjen kauppa Suomessa ja ulkomailla.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2023-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys2.4%
Liikevoittoprosentti18.3%
Omavaraisuusaste6.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€8,498Edellinen: €13,347
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€8,053Edellinen: -€15,479
Tulos ennen veroja€7,765Edellinen: €7,873
Oma pääoma€660Edellinen: -€5,553
Velat€9,727Edellinen: €18,993
Vaihtuvat vastaavat€8,701Edellinen: €13,441
Current liabilities€1,674Edellinen: €3,497
Henkilöstö1Edellinen: 1
Liikevaihto -kehitys4 kautta
€24,509
2020-12-31
€33,045
2021-12-31
€41,475
2022-12-31
€42,473
2023-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys4 kautta
€2,076
2020-12-31
€456
2021-12-31
€7,908
2022-12-31
€7,765
2023-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
-€1,027
2018-12-31
€2,069
2020-12-31
€416
2021-12-31
€7,427
2022-12-31
€6,213
2023-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€42
2018-12-31
€3,271
2020-12-31
€5,171
2021-12-31
€13,441
2022-12-31
€10,387
2023-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHeikko
8/100 · Nousussa
6.3 %2022-12-31: -41.3 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
5.08x2022-12-31: 3.82x
Liikevoitto-%Hyvä
96/100 · Laskussa
18.3 %2022-12-31: 19.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2018-12-312020-12-312021-12-312022-12-312023-12-31
Omavaraisuusaste-36587.6 %-409.6 %-251.0 %-41.3 %6.3 %
Maksuvalmius---3.82x5.08x
Liikevoitto-%-8.1 %1.4 %19.1 %18.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2159132-1
EU-tunnusFIFPRO.2159132-1
KuntaKerava
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2007-12-11Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2007-12-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Matikainen Jukka IlkkaToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Matikainen Jukka IlkkaVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaRakennus Matikainen OY
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä61/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee · 3 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
327 verrokkia
Omavaraisuus24%
Heikompi kuin 76 % verrokeista
Kannattavuus75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Maksuvalmius87%
Parempi kuin 87 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika47 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika48 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Korkea taseen velkavipu
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1861/100 · v0.15
B1 → B1
  • Liikevaihto: Vakaa → Paranee
  • Kannattavuus: Vakaa → Paranee
B1
2026-09-23 03.3361/100 · v0.14
B2 → B1 · +8 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2023-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B2
2026-09-1553/100 · v0.14
B2 → B2 · -1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1354/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 18 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
60/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
23.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-12-06

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2023-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Rakennus Matikainen OY -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.