Yritysprofiili

Rakennus Metro Oy

Rakennus Metro Oy:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1994-01-19. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-01-31 liikevaihto oli €114,313 ja liikevoitto €17,171.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0945051-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0945051-8
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1994-01-19
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1993-10-29
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Karhunevanpolku 2, 00890, Helsinki

Tietoa yrityksestä Rakennus Metro Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Rakennus Metro Oy:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1994-01-19. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-01-31 liikevaihto oli €114,313 ja liikevoitto €17,171. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-01-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €114,313 sekä tilikauden tulokseksi €13,096. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -11.5%, liikevoittoprosentti +15.0% ja omavaraisuusaste +59.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-01-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-11.5%
Liikevoittoprosentti15.0%
Omavaraisuusaste59.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€54,094Edellinen: €58,430
Edellisten tilikausien voitto/tappio€74,259Edellinen: €65,706
Oma pääoma€95,428Edellinen: €82,774
Velat€65,745Edellinen: €3,976
Vaihtuvat vastaavat€81,140Edellinen: €79,907
Current liabilities€65,745Edellinen: €3,976
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€199,788
2023-01-31
€129,144
2024-01-31
€114,313
2025-01-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€12,623
2023-01-31
€11,440
2024-01-31
€17,171
2025-01-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€6,321
2023-01-31
€8,995
2024-01-31
€13,096
2025-01-31
Varat -kehitys3 kautta
€81,129
2023-01-31
€86,750
2024-01-31
€161,172
2025-01-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
74/100 · Laskussa
59.2 %2024-01-31: 95.4 %
MaksuvalmiusVälttävä
27/100 · Laskussa
0.82x2024-01-31: 14.69x
Liikevoitto-%Hyvä
88/100 · Nousussa
15.0 %2024-01-31: 8.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-01-312024-01-312025-01-31
Omavaraisuusaste97.8 %95.4 %59.2 %
Maksuvalmius39.70x14.69x0.82x
Liikevoitto-%6.3 %8.9 %15.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0945051-8
ALV-tunnusFI09450518
EU-tunnusFIFPRO.0945051-8
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1993-10-29Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1994-01-19Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaRakennus Metro Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-09-20
Mallin pistemäärä68/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusParanee · 2 peräkkäistä kautta
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
332 verrokkia
Omavaraisuus54%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus66%
Parempi kuin 66 % verrokeista
Maksuvalmius58%
Parempi kuin 58 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu17%
Heikompi kuin 83 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika152 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika152 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-09-20 20.2568/100 · v0.14
B1 → B1 · +4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-01-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1464/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1464/100 · v0.13
B2 → B1 · +7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1357/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-20
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 32 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
87/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-06-18

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-01-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Rakennus Metro Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.