Yritysprofiili

Rakennus Möttönen oy

Rakennus Möttönen oy:n kotipaikka on Rajamäki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-01-26. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €1,872,062 ja liikevoitto -€32,144.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3340729-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3340729-6
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Rajamäki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-01-26
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-01-25
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: metsolankaari 4b, 05200, Rajamäki

Tietoa yrityksestä Rakennus Möttönen oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Rakennus Möttönen oy:n sijaintipaikkakunta on Rajamäki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-01-26. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €1,872,062 ja liikevoitto -€32,144. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-01-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,872,062 sekä tilikauden tulokseksi -€35,381. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +223.2%, liikevoittoprosentti -1.7% ja omavaraisuusaste -6.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-01-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys223.2%
Liikevoittoprosentti-1.7%
Omavaraisuusaste-6.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€15,679Edellinen: €28,131
Edellisten tilikausien voitto/tappio€20,068Edellinen: €9,602
Oma pääoma-€15,313Edellinen: €20,068
Velat€253,544Edellinen: €120,895
Vaihtuvat vastaavat€214,150Edellinen: €112,424
Current liabilities€204,072Edellinen: €84,687
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€73,066
2024-01-31
€579,218
2025-01-31
€1,872,062
2026-01-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€12,063
2024-01-31
€15,634
2025-01-31
-€32,144
2026-01-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€9,602
2024-01-31
€10,466
2025-01-31
-€35,381
2026-01-31
Varat -kehitys3 kautta
€21,295
2024-01-31
€140,963
2025-01-31
€238,232
2026-01-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
0/100 · Laskussa
-6.4 %2025-01-31: 14.2 %
MaksuvalmiusHeikko
3/100 · Laskussa
0.08x2025-01-31: 0.33x
Liikevoitto-%Heikko
46/100 · Laskussa
-1.7 %2025-01-31: 2.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-01-312025-01-312026-01-31
Omavaraisuusaste45.1 %14.2 %-6.4 %
Maksuvalmius0.64x0.33x0.08x
Liikevoitto-%12.0 %2.7 %-1.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3340729-6
ALV-tunnusFI33407296
EU-tunnusFIFPRO.3340729-6
KuntaRajamäki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-01-25Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-01-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-01-26Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-01-26Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
D
Korkea riskiRakennus Möttönen oy
Luokitus ennallaanD · uusi analyysi 2026-10-31
Mallin pistemäärä19/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
VakavaraisuusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika263 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika182 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen oma pääoma
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
D
2026-10-3119/100 · v0.15
D → D
D
2026-10-30 22.3819/100 · v0.15
B3 → D · -21 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-01-31).
B3
2026-10-1740/100 · v0.15
B3 → B3
B3
2026-09-19 14.3740/100 · v0.14
C → B3 · +2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-01-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
Automaattisen mallin luokkaD
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-31
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava taloudellinen riskisignaali. Tarkista myös profiilin taloustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 3 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
41/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
30.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → D.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
21.10.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-01-31.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
19.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

3 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-08-01

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-01-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Rakennus Möttönen oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.