Yritysprofiili

Rakennus Oy Lintek

Rakennus Oy Lintek:n kotipaikka on Kausala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2011-06-28. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €228,489 ja liikevoitto €4,951.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2414260-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2414260-1
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Kausala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2011-06-28
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2011-06-16
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Inginmaantie 70, 47400, Kausala

Postiosoite: inginmaantie 70b, 47400, Kausala

Verkkosivu: http://www.lintek.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Rakennus Oy Lintek

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Rakennus Oy Lintek:n sijaintipaikkakunta on Kausala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2011-06-28. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €228,489 ja liikevoitto €4,951. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €228,489 sekä tilikauden tulokseksi €76. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +7.4%, liikevoittoprosentti +2.2% ja omavaraisuusaste +19.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-03-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys7.4%
Liikevoittoprosentti2.2%
Omavaraisuusaste19.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€1,325Edellinen: €0
Inventory€60,466Edellinen: €57,377
Edellisten tilikausien voitto/tappio€27,663Edellinen: €26,667
Oma pääoma€30,238Edellinen: €31,413
Velat€123,534Edellinen: €90,957
Vaihtuvat vastaavat€114,049Edellinen: €78,330
Current liabilities€62,518Edellinen: €22,971
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€262,700
2024-03-31
€212,672
2025-03-31
€228,489
2026-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€55,102
2024-03-31
€6,832
2025-03-31
€4,951
2026-03-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€48,357
2024-03-31
€2,246
2025-03-31
€76
2026-03-31
Varat -kehitys3 kautta
€76,905
2024-03-31
€122,370
2025-03-31
€153,772
2026-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
25/100 · Laskussa
19.7 %2025-03-31: 25.7 %
MaksuvalmiusVälttävä
32/100 · Laskussa
0.97x2025-03-31: 2.50x
Liikevoitto-%Välttävä
55/100 · Laskussa
2.1 %2025-03-31: 3.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-03-312025-03-312026-03-31
Omavaraisuusaste37.9 %25.7 %19.7 %
Maksuvalmius2.52x2.50x0.97x
Liikevoitto-%21.0 %3.2 %2.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2414260-1
ALV-tunnusFI24142601
EU-tunnusFIFPRO.2414260-1
KuntaKausala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2011-06-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2011-06-16Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2011-06-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2011-06-28Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2011-07-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväRakennus Oy Lintek
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-11-05
Mallin pistemäärä51/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
104 verrokkia
Omavaraisuus24%
Heikompi kuin 76 % verrokeista
Kannattavuus43%
Heikompi kuin 57 % verrokeista
Maksuvalmius72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu70%
Parempi kuin 70 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika193 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika247 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
  • Samanaikainen heikkeneminen 4 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
B2
2026-11-0551/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-11-02 05.1351/100 · v0.15
B1 → B2 · -13 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-03-31).
B1
2026-10-1764/100 · v0.15
B2 → B1 · +5 pistettä
  • Riskitekijä poistui: Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella.
B2
2026-09-21 05.3159/100 · v0.14
B1 → B2 · -1 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-05
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 15 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
89/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
2.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
21.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
31.3.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-03-31.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

30 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-01-06

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Rakennus Oy Lintek -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.