Yritysprofiili

Rakennus-Pakera Oy

Rakennus-Pakera Oy:n kotipaikka on Kotka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1972-08-18. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €7,448,621 ja liikevoitto €1,228,150.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0460183-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0460183-1
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Kotka
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1972-08-18
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1982-03-18
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Takojantie 12 A, 48230, Kotka

Postiosoite: TAKOJANTIE 12 A, 48230, Kotka

Tietoa yrityksestä Rakennus-Pakera Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Rakennus-Pakera Oy:n sijaintipaikkakunta on Kotka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1972-08-18. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €7,448,621 ja liikevoitto €1,228,150. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €7,448,621 sekä tilikauden tulokseksi €975,337. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +32.3%, liikevoittoprosentti +16.5% ja omavaraisuusaste +63.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys32.3%
Liikevoittoprosentti16.5%
Omavaraisuusaste63.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€300Edellinen: €120
Inventory€976,305Edellinen: €703,800
Rahat ja pankkisaamiset€825,291Edellinen: €316,831
Advances received€667,725Edellinen: €429,207
Edellisten tilikausien voitto/tappio€1,867,026Edellinen: €1,352,489
Oma pääoma€2,844,864Edellinen: €2,032,026
Velat€1,658,799Edellinen: €1,453,620
Vaihtuvat vastaavat€3,622,988Edellinen: €2,941,647
Current liabilities€1,658,799Edellinen: €1,453,620
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€5,628,868
2024-12-31
€7,448,621
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€853,831
2024-12-31
€1,228,150
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€677,037
2024-12-31
€975,337
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€3,485,646
2024-12-31
€4,503,662
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
93/100 · Nousussa
74.2 %2024-12-31: 66.5 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
36/100 · Nousussa
1.09x2024-12-31: 0.70x
Liikevoitto-%Hyvä
91/100 · Nousussa
16.5 %2024-12-31: 15.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste66.5 %74.2 %
Maksuvalmius0.70x1.09x
Liikevoitto-%15.2 %16.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0460183-1
ALV-tunnusFI04601831
EU-tunnusFIFPRO.0460183-1
KuntaKotka
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1972-08-18Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1982-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1982-03-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväRakennus-Pakera Oy
Luokitus nousiB1 → A2 · uusi analyysi 2026-10-03
Mallin pistemäärä82/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
101 verrokkia
Omavaraisuus84%
Parempi kuin 84 % verrokeista
Kannattavuus84%
Parempi kuin 84 % verrokeista
Maksuvalmius75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika204 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika180 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Samanaikainen elpyminen 3 talouden osa-alueella
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-10-03 00.3282/100 · v0.14
B1 → A2 · +21 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1561/100 · v0.14
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1457/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-03
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
97/100

Yrityksellä on noin 54 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
84/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
3.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-07-23

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Rakennus-Pakera Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.