Yritysprofiili

Rakennus Pauke Oy

Rakennus Pauke Oy:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1998-05-08. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €2,130,720 ja liikevoitto €214,375.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1483872-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1483872-8
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1998-05-08
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1998-08-26
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Sienitie 36, 00760, Helsinki

Tietoa yrityksestä Rakennus Pauke Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Rakennus Pauke Oy:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1998-05-08. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €2,130,720 ja liikevoitto €214,375. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,130,720 sekä tilikauden tulokseksi €167,506. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +42.8%, liikevoittoprosentti +10.1% ja omavaraisuusaste +67.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys42.8%
Liikevoittoprosentti10.1%
Omavaraisuusaste67.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€1,152Edellinen: €15,262
Rahat ja pankkisaamiset€278,492Edellinen: €49,588
Edellisten tilikausien voitto/tappio€569,635Edellinen: €592,325
Oma pääoma€745,550Edellinen: €627,044
Velat€352,285Edellinen: €370,554
Vaihtuvat vastaavat€453,943Edellinen: €319,936
Current liabilities€352,285Edellinen: €348,054
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,492,485
2024-12-31
€2,130,720
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€38,854
2024-12-31
€214,375
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€26,310
2024-12-31
€167,506
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€997,598
2024-12-31
€1,097,835
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
85/100 · Nousussa
67.9 %2024-12-31: 62.9 %
MaksuvalmiusVälttävä
26/100 · Nousussa
0.79x2024-12-31: 0.14x
Liikevoitto-%Hyvä
75/100 · Nousussa
10.1 %2024-12-31: 2.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste62.9 %67.9 %
Maksuvalmius0.14x0.79x
Liikevoitto-%2.6 %10.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1483872-8
ALV-tunnusFI14838728
EU-tunnusFIFPRO.1483872-8
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1998-05-08Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1998-08-26Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2001-03-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2001-03-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2004-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväRakennus Pauke Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä77/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
39 verrokkia
Omavaraisuus72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Kannattavuus72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Maksuvalmius77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu90%
Parempi kuin 90 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika195 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika201 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1777/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-09-20 05.3077/100 · v0.14
B1 → A3 · +14 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1463/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1463/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 28 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
85/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
20.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

20 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-07-14

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Rakennus Pauke Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.