Yritysprofiili

Rakennus Seppä Oy

Rakennus Seppä Oy:n kotipaikka on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-03-25. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €184,469 ja liikevoitto -€58,128.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3119639-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3119639-2
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Espoo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-03-25
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-02-14
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Alasin 5a, 02750, Espoo

Tietoa yrityksestä Rakennus Seppä Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Rakennus Seppä Oy:n sijaintipaikkakunta on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-03-25. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €184,469 ja liikevoitto -€58,128. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €184,469 sekä tilikauden tulokseksi -€59,588. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -78.1%, liikevoittoprosentti -31.5% ja omavaraisuusaste +5.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-78.1%
Liikevoittoprosentti-31.5%
Omavaraisuusaste5.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€1,268,364Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€8,754Edellinen: €137,709
Edellisten tilikausien voitto/tappio€124,633Edellinen: €5,137
Oma pääoma€67,545Edellinen: €138,183
Velat€1,262,865Edellinen: €32,971
Vaihtuvat vastaavat€1,323,494Edellinen: €161,933
Current liabilities€113,997Edellinen: €28,470
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€93,446
2023-12-31
€842,568
2024-12-31
€184,469
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
-€12,519
2023-12-31
€206,640
2024-12-31
-€58,128
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
-€17,016
2023-12-31
€130,546
2024-12-31
-€59,588
2025-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€494,651
2023-12-31
€171,154
2024-12-31
€1,330,410
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
6/100 · Laskussa
5.1 %2024-12-31: 80.7 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
11.20x2024-12-31: 4.84x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-31.5 %2024-12-31: 24.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste1.7 %80.7 %5.1 %
Maksuvalmius1.00x4.84x11.20x
Liikevoitto-%-13.4 %24.5 %-31.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3119639-2
ALV-tunnusFI31196392
EU-tunnusFIFPRO.3119639-2
KuntaEspoo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-03-25Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2020-03-26Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-12-27Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2022-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
C
Kohonnut riskiRakennus Seppä Oy
Luokitus ennallaanC · uusi analyysi 2026-11-03
Mallin pistemäärä30/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusParanee · 2 peräkkäistä kautta
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
64 verrokkia
Omavaraisuus25%
Heikompi kuin 75 % verrokeista
Kannattavuus2%
Heikompi kuin 98 % verrokeista
Maksuvalmius100%
Parempi kuin 100 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu3%
Heikompi kuin 97 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika301 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika133 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
C
2026-11-0330/100 · v0.15
C → C
C
2026-11-01 07.0830/100 · v0.15
A3 → C · -49 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
A3
2026-10-1879/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-10-03 01.3079/100 · v0.14
B3 → A3 · +31 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
Automaattisen mallin luokkaC
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-03
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava taloudellinen riskisignaali. Tarkista myös profiilin taloustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
53/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
1.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
3.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
31.12.2025 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2025-12-31.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

6 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-05-16

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Rakennus Seppä Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.