Yritysprofiili

Rakennuspiisku Oy

Rakennuspiisku Oy:n kotipaikka on Siuntio. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1989-05-10. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €336,904 ja liikevoitto -€54,447.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0757049-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0757049-5
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Siuntio
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1989-05-10
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1989-09-13
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Eteläinen Laversintie 4, 02580, Siuntio

Verkkosivu: https://www.rakennuspiisku.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Rakennuspiisku Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Rakennuspiisku Oy:n sijaintipaikkakunta on Siuntio. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1989-05-10. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €336,904 ja liikevoitto -€54,447. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €336,904 sekä tilikauden tulokseksi -€37,195. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -63.0%, liikevoittoprosentti -16.2% ja omavaraisuusaste +51.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-63.0%
Liikevoittoprosentti-16.2%
Omavaraisuusaste51.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€7,756Edellinen: €0
Inventory€86,862Edellinen: €86,447
Rahat ja pankkisaamiset€0Edellinen: €0
Edellisten tilikausien voitto/tappio€161,769Edellinen: €217,345
Oma pääoma€127,955Edellinen: €179,850
Velat€119,753Edellinen: €68,304
Vaihtuvat vastaavat€172,861Edellinen: €188,308
Current liabilities€96,191Edellinen: €68,304
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€909,348
2023-12-31
€336,904
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€55,519
2023-12-31
-€54,447
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€40,876
2023-12-31
-€37,195
2024-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€248,153
2023-12-31
€247,707
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
65/100 · Laskussa
51.7 %2023-12-31: 72.5 %
MaksuvalmiusVälttävä
30/100 · Laskussa
0.90x2023-12-31: 1.27x
Liikevoitto-%Heikko
10/100 · Laskussa
-15.8 %2023-12-31: -6.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste72.5 %51.7 %
Maksuvalmius1.27x0.90x
Liikevoitto-%-6.1 %-15.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0757049-5
ALV-tunnusFI07570495
EU-tunnusFIFPRO.0757049-5
KuntaSiuntio
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1989-05-10Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1989-09-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2012-07-09Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2013-08-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaRakennuspiisku Oy
Luokitus ennallaanB3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä41/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
86 verrokkia
Omavaraisuus64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Kannattavuus3%
Heikompi kuin 97 % verrokeista
Maksuvalmius65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu6%
Heikompi kuin 94 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika155 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika186 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B3
2026-10-1741/100 · v0.15
B3 → B3
B3
2026-09-19 08.3141/100 · v0.14
B2 → B3 · -18 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1459/100 · v0.14
B2 → B2
B2
2026-09-1459/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava taloudellinen riskisignaali. Tarkista myös profiilin taloustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 37 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
79/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
19.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

17 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-06-04

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Rakennuspiisku Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.