Yritysprofiili

Rakennustyö Pessinen Oy

Rakennustyö Pessinen Oy:n kotipaikka on Keuruu. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-07-05. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €159,645 ja liikevoitto €2,043.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2842934-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2842934-3
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Keuruu
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2017-07-05
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2017-07-04
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Aholantie 7, 42700, Keuruu

Tietoa yrityksestä Rakennustyö Pessinen Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Rakennustyö Pessinen Oy:n sijaintipaikkakunta on Keuruu. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-07-05. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €159,645 ja liikevoitto €2,043. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €159,645 sekä tilikauden tulokseksi €1,731. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +3.7%, liikevoittoprosentti +1.3% ja omavaraisuusaste +75.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys3.7%
Liikevoittoprosentti1.3%
Omavaraisuusaste75.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: -€594
Rahat ja pankkisaamiset€25,405Edellinen: €27,523
Edellisten tilikausien voitto/tappio€37,551Edellinen: €41,095
Oma pääoma€41,782Edellinen: €43,531
Velat€13,649Edellinen: €16,835
Vaihtuvat vastaavat€30,700Edellinen: €40,454
Current liabilities€13,649Edellinen: €16,715
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€154,000
2024-12-31
€159,645
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€287
2024-12-31
€2,043
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€63
2024-12-31
€1,731
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€60,366
2024-12-31
€55,431
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
94/100 · Nousussa
75.4 %2024-12-31: 72.1 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
62/100 · Nousussa
1.86x2024-12-31: 1.63x
Liikevoitto-%Välttävä
53/100 · Nousussa
1.3 %2024-12-31: 0.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste72.1 %75.4 %
Maksuvalmius1.63x1.86x
Liikevoitto-%0.2 %1.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2842934-3
ALV-tunnusFI28429343
EU-tunnusFIFPRO.2842934-3
KuntaKeuruu
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2017-07-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2017-07-04Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2017-07-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2017-07-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2017-07-05Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaRakennustyö Pessinen Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä69/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
41 verrokkia
Omavaraisuus83%
Parempi kuin 83 % verrokeista
Kannattavuus34%
Heikompi kuin 66 % verrokeista
Maksuvalmius88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu61%
Parempi kuin 61 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika120 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika128 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1769/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-16 07.1569/100 · v0.14
B2 → B1 · +15 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1454/100 · v0.14
B2 → B2
B2
2026-09-1454/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 9 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
77/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
16.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-30

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Rakennustyö Pessinen Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.