Yritysprofiili

Rakennustyö Ruokolainen oy

Rakennustyö Ruokolainen oy:n kotipaikka on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-04-21. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €106,776 ja liikevoitto -€1,001.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3442196-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3442196-2
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Tampere
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2024-04-21
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2024-04-15
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Mäntyhaantie 4 B 44, 33800, Tampere

Puhelin: +358407676643Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.rakennustyoruokolainen.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Ruokolainen Esa OlaviToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Rakennustyö Ruokolainen oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Rakennustyö Ruokolainen oy:n sijaintipaikkakunta on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-04-21. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €106,776 ja liikevoitto -€1,001. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €106,776 sekä tilikauden tulokseksi -€2,734. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +33.6%, liikevoittoprosentti -0.9% ja omavaraisuusaste +16.2%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Rakennustyöt ja kaikki siihen liittyvä toiminta, sekä kaikki muu laillinen liiketoiminta.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-03-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys33.6%
Liikevoittoprosentti-0.9%
Omavaraisuusaste16.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€6,083Edellinen: €11,541
Edellisten tilikausien voitto/tappio€8,695Edellinen: €0
Tulos ennen veroja-€2,733Edellinen: €10,910
Oma pääoma€5,962Edellinen: €8,695
Velat€30,825Edellinen: €8,309
Vaihtuvat vastaavat€14,110Edellinen: €17,004
Current liabilities€7,610Edellinen: €8,309
Henkilöstö1Edellinen: 1
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€79,890
2025-03-31
€106,776
2026-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€10,910
2025-03-31
-€1,001
2026-03-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€8,695
2025-03-31
-€2,734
2026-03-31
Varat -kehitys2 kautta
€17,004
2025-03-31
€36,786
2026-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteVälttävä
20/100 · Laskussa
16.2 %2025-03-31: 51.1 %
MaksuvalmiusVälttävä
27/100 · Laskussa
0.80x2025-03-31: 1.39x
Liikevoitto-%Heikko
48/100 · Laskussa
-0.9 %2025-03-31: 13.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-03-312026-03-31
Omavaraisuusaste51.1 %16.2 %
Maksuvalmius1.39x0.80x
Liikevoitto-%13.7 %-0.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3442196-2
ALV-tunnusFI34421962
EU-tunnusFIFPRO.3442196-2
KuntaTampere
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2024-04-15Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2024-04-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2024-04-21Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2024-04-22Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Ruokolainen Esa OlaviToimitusjohtajaLähteitä: 6 · Luottamus: 78%
Ruokolainen Esa OlaviVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Pitkänen Jussi PetteriVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaRakennustyö Ruokolainen oy
Luokitus ennallaanB3 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä40/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
42 verrokkia
Omavaraisuus38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Kannattavuus12%
Heikompi kuin 88 % verrokeista
Maksuvalmius64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika107 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika102 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
3 arviota
B3
2026-10-1840/100 · v0.15
B3 → B3 · -3 pistettä
  • Maksuvalmius: Ei riittävästi historiaa → Heikkenee
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1543/100 · v0.14
B3 → B3 · -3 pistettä
  • Liikevaihto: Paranee
  • Kannattavuus: Heikkenee
  • Vakavaraisuus: Heikkenee
B3
2026-09-1446/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusNuori
15/100

Yrityksellä on noin 2 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
38/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

5 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-07-06

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Rakennustyö Ruokolainen oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.