Yritysprofiili

RAKERI OY

RAKERI OY:n kotipaikka on Luhtajoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-08-20. Toimiala on muu muualla luokittelematon rakennuspuusepäntuotteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €91,210 ja liikevoitto €67,686.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3018901-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3018901-9
Toimiala
Muu muualla luokittelematon rakennuspuusepäntuotteiden valmistus
Kunta
Luhtajoki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2019-08-20
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2019-08-19
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Viitastentie 57, 01810, Luhtajoki

Verkkosivu: https://www.rakeri.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä RAKERI OY

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

RAKERI OY:n sijaintipaikkakunta on Luhtajoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-08-20. Toimiala on muu muualla luokittelematon rakennuspuusepäntuotteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €91,210 ja liikevoitto €67,686. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €91,210 sekä tilikauden tulokseksi €52,110. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -18.3%, liikevoittoprosentti +74.2% ja omavaraisuusaste +43.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-18.3%
Liikevoittoprosentti74.2%
Omavaraisuusaste43.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€12,000Edellinen: €9,428
Inventory€4,387Edellinen: €2,640
Rahat ja pankkisaamiset€8Edellinen: €731
Edellisten tilikausien voitto/tappio€53,944Edellinen: €19,990
Oma pääoma€106,054Edellinen: €53,944
Velat€136,764Edellinen: €135,990
Vaihtuvat vastaavat€86,135Edellinen: €73,983
Current liabilities€115,059Edellinen: €104,823
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€111,678
2024-12-31
€91,210
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€46,696
2024-12-31
€67,686
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€33,954
2024-12-31
€52,110
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€189,934
2024-12-31
€242,818
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
55/100 · Nousussa
43.7 %2024-12-31: 28.4 %
MaksuvalmiusHeikko
1/100 · Nousussa
0.04x2024-12-31: 0.03x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
65.6 %2024-12-31: 38.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste28.4 %43.7 %
Maksuvalmius0.03x0.04x
Liikevoitto-%38.6 %65.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3018901-9
ALV-tunnusFI30189019
EU-tunnusFIFPRO.3018901-9
KuntaLuhtajoki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2019-08-19Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2019-08-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2019-08-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-08-20Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2025-09-01Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaRAKERI OY
Luokitus nousiB2 → B1 · uusi analyysi 2026-09-22
Mallin pistemäärä69/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
250 verrokkia
Omavaraisuus40%
Heikompi kuin 60 % verrokeista
Kannattavuus92%
Parempi kuin 92 % verrokeista
Maksuvalmius45%
Heikompi kuin 55 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu28%
Heikompi kuin 72 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika20 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika36 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-09-22 14.4869/100 · v0.14
B2 → B1 · +11 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1458/100 · v0.14
B2 → B2 · +1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1357/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-22
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
52/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 7 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
64/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
22.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

12 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-01-20

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

RAKERI OY -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.