Yritysprofiili

Raksa & Purku Oy

Raksa & Purku Oy:n kotipaikka on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-09-06. Toimiala on rakennusten ja rakennelmien purku. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-03-31 liikevaihto oli €128,700 ja liikevoitto €15,907.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3309323-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3309323-1
Toimiala
Rakennusten ja rakennelmien purku
Kunta
Espoo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2022-09-06
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2022-09-02
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Hannulanniitty 2 E 17, 02920, Espoo

Tietoa yrityksestä Raksa & Purku Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Raksa & Purku Oy:n sijaintipaikkakunta on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-09-06. Toimiala on rakennusten ja rakennelmien purku. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-03-31 liikevaihto oli €128,700 ja liikevoitto €15,907. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €128,700 sekä tilikauden tulokseksi €13,671. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +10.6%, liikevoittoprosentti +12.4% ja omavaraisuusaste +13.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-03-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys10.6%
Liikevoittoprosentti12.4%
Omavaraisuusaste13.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€3,906Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€1,814Edellinen: €2,972
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€9,355Edellinen: €7,670
Oma pääoma€4,316Edellinen: -€9,227
Velat€27,073Edellinen: €42,739
Vaihtuvat vastaavat€16,213Edellinen: €13,278
Current liabilities€9,245Edellinen: €17,976
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€116,319
2024-03-31
€128,700
2025-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€15,499
2024-03-31
€15,907
2025-03-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€16,897
2024-03-31
€13,671
2025-03-31
Varat -kehitys2 kautta
€34,049
2024-03-31
€31,389
2025-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
17/100 · Nousussa
13.8 %2024-03-31: -27.1 %
MaksuvalmiusHeikko
7/100 · Vakaa
0.20x2024-03-31: 0.20x
Liikevoitto-%Hyvä
80/100 · Nousussa
12.0 %2024-03-31: -13.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-03-312025-03-31
Omavaraisuusaste-27.1 %13.8 %
Maksuvalmius0.20x0.20x
Liikevoitto-%-13.3 %12.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3309323-1
ALV-tunnusFI33093231
EU-tunnusFIFPRO.3309323-1
KuntaEspoo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2022-09-03Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2022-09-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2022-09-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2022-09-06Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2022-10-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväRaksa & Purku Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä52/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
75 verrokkia
Omavaraisuus28%
Heikompi kuin 72 % verrokeista
Kannattavuus80%
Parempi kuin 80 % verrokeista
Maksuvalmius45%
Heikompi kuin 55 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika214 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika168 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B2
2026-10-1852/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-09-22 21.0652/100 · v0.14
B3 → B2 · +3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1449/100 · v0.14
B2 → B3 · -4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1353/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
45/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
22.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

4 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-01-01

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Raksa & Purku Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.