Yritysprofiili

Raksasämpylä Oy

Raksasämpylä Oy:n kotipaikka on Koskenkylän Saha. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-03-17. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-03-31 liikevaihto oli €565,235 ja liikevoitto €670.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3273786-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3273786-7
Toimiala
Ruokaravintolat
Kunta
Koskenkylän Saha
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2022-03-17
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2022-03-11
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: riikentie 284, 07700, Koskenkylän Saha

Postiosoite: Riikentie 284, 07700, Koskenkylän Saha

Verkkosivu: https://www.herkkules.comLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Raksasämpylä Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Raksasämpylä Oy:n sijaintipaikkakunta on Koskenkylän Saha. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-03-17. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-03-31 liikevaihto oli €565,235 ja liikevoitto €670. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €565,235 sekä tilikauden tulokseksi -€13,649. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +11.3%, liikevoittoprosentti +0.1% ja omavaraisuusaste -23.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-03-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys11.3%
Liikevoittoprosentti0.1%
Omavaraisuusaste-23.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€13,982Edellinen: €1,119
Inventory€14,979Edellinen: €14,925
Rahat ja pankkisaamiset€10,602Edellinen: €10,612
Advances received€40,986Edellinen: €8,968
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€48,867Edellinen: €0
Oma pääoma-€62,516Edellinen: -€48,867
Velat€324,632Edellinen: €329,750
Vaihtuvat vastaavat€43,144Edellinen: €28,945
Current liabilities€139,039Edellinen: €74,339
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€507,622
2023-03-31
€565,235
2024-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€38,131
2023-03-31
€670
2024-03-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€48,867
2023-03-31
-€13,649
2024-03-31
Varat -kehitys2 kautta
€280,884
2023-03-31
€262,116
2024-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
0/100 · Laskussa
-28.3 %2023-03-31: -18.0 %
MaksuvalmiusHeikko
6/100 · Laskussa
0.18x2023-03-31: 0.34x
Liikevoitto-%Välttävä
50/100 · Nousussa
0.1 %2023-03-31: -7.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-03-312024-03-31
Omavaraisuusaste-18.0 %-28.3 %
Maksuvalmius0.34x0.18x
Liikevoitto-%-7.5 %0.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3273786-7
ALV-tunnusFI32737867
EU-tunnusFIFPRO.3273786-7
KuntaKoskenkylän Saha
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2022-03-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2022-03-17Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2022-04-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2022-04-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2022-04-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
D
Korkea riskiRaksasämpylä Oy
Luokitus laskiC → D · uusi analyysi 2026-09-20
Mallin pistemäärä24/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
306 verrokkia
Omavaraisuus5%
Heikompi kuin 95 % verrokeista
Kannattavuus25%
Heikompi kuin 75 % verrokeista
Maksuvalmius32%
Heikompi kuin 68 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiViivästynytPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika181 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika549 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen oma pääoma
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
D
2026-09-20 18.5424/100 · v0.14
C → D · -14 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
C
2026-09-1438/100 · v0.14
C → C
C
2026-09-1438/100 · v0.13
B3 → C · -10 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B3
2026-09-1348/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaD
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-20
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava taloudellinen riskisignaali. Tarkista myös profiilin taloustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
14/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
53/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
20.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C → D.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

9 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-23

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-23.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Raksasämpylä Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.