Yritysprofiili

Ramatak oy

Ramatak oy:n kotipaikka on Rovaniemi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-07-01. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €373,956 ja liikevoitto €31,829.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3141856-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3141856-5
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Rovaniemi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-07-01
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-06-14
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Pounikkotie 8, 96500, Rovaniemi

Puhelin: +358407683206Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.ramatak.fiLähdehavainto

Instagram-profiili: https://www.instagram.com/ramatak_oyLähde: yrityksen verkkosivu

Facebook-profiili: https://www.facebook.com/ramatakoyLähde: yrityksen verkkosivu

Henkilöt ja päätöksentekijät

Kangas Jari MattiToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Ramatak oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Ramatak oy:n sijaintipaikkakunta on Rovaniemi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-07-01. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €373,956 ja liikevoitto €31,829. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €373,956 sekä tilikauden tulokseksi €23,916. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -15.4%, liikevoittoprosentti +8.5% ja omavaraisuusaste +58.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-06-30

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-15.4%
Liikevoittoprosentti8.5%
Omavaraisuusaste58.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€17,097Edellinen: €0
Inventory€2,130Edellinen: €2,155
Rahat ja pankkisaamiset€46,843Edellinen: €65,659
Edellisten tilikausien voitto/tappio€51,466Edellinen: €30,275
Oma pääoma€75,382Edellinen: €55,936
Velat€54,132Edellinen: €68,532
Vaihtuvat vastaavat€79,436Edellinen: €91,724
Current liabilities€47,764Edellinen: €61,016
Liikevaihto -kehitys6 kautta
€114,737
2021-06-30
€144,848
2022-06-30
€140,524
2023-06-30
€239,423
2024-06-30
€441,981
2025-06-30
€373,956
2026-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys6 kautta
-€823
2021-06-30
-€3,341
2022-06-30
€19,822
2023-06-30
€22,235
2024-06-30
€32,245
2025-06-30
€31,829
2026-06-30
Tilikauden tulos -kehitys6 kautta
-€823
2021-06-30
-€3,346
2022-06-30
€15,847
2023-06-30
€17,713
2024-06-30
€25,661
2025-06-30
€23,916
2026-06-30
Varat -kehitys6 kautta
€56,536
2021-06-30
€55,863
2022-06-30
€59,611
2023-06-30
€121,628
2024-06-30
€124,468
2025-06-30
€129,514
2026-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
73/100 · Nousussa
58.2 %2025-06-30: 44.9 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
34/100 · Laskussa
1.03x2025-06-30: 1.11x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
70/100 · Nousussa
8.1 %2025-06-30: 7.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-06-302022-06-302023-06-302024-06-302025-06-302026-06-30
Omavaraisuusaste-1.5 %-7.5 %27.7 %27.1 %44.9 %58.2 %
Maksuvalmius----1.11x1.03x
Liikevoitto-%-0.7 %-2.3 %14.1 %9.3 %7.3 %8.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3141856-5
ALV-tunnusFI31418565
EU-tunnusFIFPRO.3141856-5
KuntaRovaniemi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-06-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2020-06-14Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-06-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2020-07-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-07-01Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Kangas Jari MattiToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Kangas Kalle JohannesVarajäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Kangas Jari MattiVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaRamatak oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-16
Mallin pistemäärä65/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
93 verrokkia
Omavaraisuus69%
Parempi kuin 69 % verrokeista
Kannattavuus70%
Parempi kuin 70 % verrokeista
Maksuvalmius75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu16%
Heikompi kuin 84 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika98 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika90 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-10-16 19.4065/100 · v0.14
B1 → B1 · -2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-06-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1567/100 · v0.14
B1 → B1
  • Liikevaihto: Paranee
  • Kannattavuus: Heikkenee
  • Vakavaraisuus: Paranee
B1
2026-09-1467/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-16
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
56/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
30.6.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-06-30.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

6 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-20

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Ramatak oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.